Advert

"ORDU KİVİSİ ALICILARIN GÖZDESİ"

 Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, kivi hasat zamanının yaklaştığını hatırlatarak, "Ordu kivisi bu yıl önemli fiyatlara satılıyor. Zaten marka olan bir kivi. Bu yüzden tercih ediliyor" dedi.

Ordu'da ortalama 7 bin ton kivi rekoltesi beklendiğini aktaran Soydan, Ordu'da kivinin özellikle son yıllarda fındığın yanında önemli bir ek gelir olduğunu ve üreticilerin eline kivi üretimi sayesinde ekstra para geçtiğini söyledi.

"Üretici memnun"

Kivinin son yıllarda çiftçileri memnun ettiğini belirten Soydan; "Kivi hasadı Kasım ayında gerçekleştirildiği için, fındık üreticileri tam da sıkıştıkları bir dönemde kividen kazandıkları parayla rahatlıyorlar. Kivi artık önemli fiyatlara satılıyor. Bu sene kivi hem kaliteli hem de üretimi de iyi. Birinci sınıf dediğimiz 90 gram ve üzeri kivinin kilogram fiyatı 6 lira, ikinci sınıf dediğimiz 70 gram ve üzeri kivinin fiyatı 3,5 lira üçüncü sınıf olarak tabir ettiğimiz 50 gram ve üzeri olan kivinin fiyatı ise 1 lira olarak belirlendi. Üretici memnun." dedi.

"Ordu kivisi bir marka"

Kivi hasadı konusunda acele edilmemesi gerektiğinin altını çizen Soydan, "Ordu kivisi zaten bir marka. Tescillendi. Ordu kivisi özellikle  aromasından dolayı talep görüyor. Ordu, kivide alıcıların da gözdesi oldu. Kivi hasadında acele etmeyelim. Aroması tam olgunlaştığı zaman hasadımızı yapalım. Kivide pazar sorunu da yok. Üreticilerimiz, ürettikleri kivilerini rahatlıkla satabiliyor." diye konuştu.

"Arazisi müsait olanlar diksin"

Arazisi müsait olan çiftçilere kivi üretimi yapmaları tavsiyesinde bulunan Soydan, sözlerini şöyle tamamladı; "Müsait arazilerde ve fındık olmayan su ve dere kenarlarında kivi yetiştiriciliği yapılabilir. Bu alanlar değerlendirilebilir. Su imkanı olan yerlerde kivi dikilebilir. Kivi, yıllar önce dikildi. Bugün dikenler çok önemli bir gelir elde ediyor. Bölgemiz için çok önemli bir ürün."

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞKAN HAYATINI KAYBETTİ
BAŞKAN HAYATINI KAYBETTİ
VAKALAR ÜLKE GENELİNDE ARTMAYA DEVAM EDİYOR
VAKALAR ÜLKE GENELİNDE ARTMAYA DEVAM EDİYOR