ORDU, 40 ÖRNEK BAHÇE DAHA KAZANDI

ORDU, 40 ÖRNEK BAHÇE DAHA KAZANDI
ORDU, 40 ÖRNEK BAHÇE DAHA KAZANDI Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

"Fındık Bahçenizin Bakımı Bizim Mahsulü Sizin Olsun Projesi" kapsamında 19 ilçemizde toplam 40 adet örnek fındık bahçemizin budama çalışmaları tamamlandı.

İl Müdürü Kemal Yılmaz, proje kapsamında oluşturulan Fatsa ilçesinden Yaşar Varan'a ait örnek bahçeyi ziyaret ederek yapılan çalışmaları inceledi.

 

"Devamı gelecek"

Proje kapsamında oluşturulan 40 örnek bahçede budama çalışmalarının tamamlandığı bilgisini veren Yılmaz; "Bahçelerimizde projede görev alan fındık uzmanlarımız tarafından tekniğine uygun şekilde budama çalışmaları gerçekleştirildi. Bundan sonraki aşamada ise yani projemizin 2. kısmında zirai mücadele çalışmaları ve oluşturduğumuz gübreleme programlarına göre çalışmalar devam edecek. Hatta şuan içinde bulunduğumuz örnek bahçemizde ekiplerimiz tarafından elle toplamak suretiyle fındık kozalak akarına karşı kültürel mücadele çalışmaları yapılıyor. Bundan sonraki süreçte de dönemi geldiğinde küllemeye karşı, fındık kurduna karşı ve fındıkta önemli zararlara neden olan yeşil kokarcaya karşı da mücadele çalışmalarımız devam edecek. Tabi yaptığımız bütün çalışmalar ilimizde fındık verimini ve kalitesini artırmaya yönelik çalışmalar. Oluşturduğumuz örnek bahçeler çevresindeki diğer üreticilere de örnek teşkil edecek ve bahçelerinde bu çalışmaları yapmaları sağlanacak. Böylece ilimiz genelinde örnek bahçelerin sayısı arttıkça, bu örnek uygulamaları bahçelerinde gerçekleştiren üreticilerimizin sayısı da her geçen gün artmış olacak. Bu çalışmalar sonucunda fındıkta verim ve kaliteyi artıracağız." dedi.

 

"Verim 400 kiloya çıktı"

'Şu ana kadar yaptığımız çalışmalar sonucunda oluşturduğumuz örnek bahçelerde dekara 250-300 kilogram hatta sulama olan bahçelerimizde 400 kilogram verime ulaşmış durumdayız' diyen Yılmaz, 'İlimiz şuan fındıkta verim ve kalitenin artırılması noktasında emin adımlarla ilerliyor. Bu alanda projelerimiz devam edecek' diyerek sözlerini tamamladı.

Haber merkezi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Haşereyle topyekün mücadele
Haşereyle topyekün mücadele
"SEYYANEN ZAM İSTİYORUZ"