Advert

"ÖNCE ANALİZ SONRA GÜBRE"

Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, fındık üreticilerine toprak analizi uyarısında bulunarak, "Nasıl hastaneye gidip test sonuçlarına göre ilaç yazılıyorsa, aynı şekilde toprak analizine göre de bahçeye uygulanacak gübre belli oluyor." dedi.

Toprak analizinin fındık bahçesine ve akabinde üreticiye yüzde yüz faydası olduğunu aktaran Akça, fındık üreticilerini gübreleme konusunda da uyararak, "toprak analizi yapmadan gübreleme yapmayın. Bilinçsiz gübrelemenin faydasından çok zararı var. Toprağın ihtiyacına göre gübreleme yapılması gerekiyor. Bu yüzden toprak analizi şart." dedi.

Üreticilerin toprak analizi yaptırıp gübre atmasıyla paralarının da heba olmayacağını belirten Akça, şunları kaydetti; "Doktora gidip muayene oluyorsunuz, yapılan testler ve analizler sonucunda hastalığınız veya ihtiyaçlarınız ortaya çıkıyor. Toprak analizi de böyle. Toprak analizi yaptırmadan gelişi güzel kullanılacak bir gübre veya diğer ürünler boş yerine kullanılmış olunacak. Bilinçsizce yapılacak olan bir işlem hem üreticilerin paralarının heba olmasına hem de yapmış oldukları bakım ve beslemenin boş yere yapılmasına neden oluyor"

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KUPADA DİŞLİ RAKİP!
KUPADA DİŞLİ RAKİP!
ÖNER ABİYE SON GÖREV
ÖNER ABİYE SON GÖREV