Advert

ÖĞÜTÇÜ FINDIĞIN TARİHİNİ ANLATTI

ÖĞÜTÇÜ FINDIĞIN TARİHİNİ ANLATTI
ÖĞÜTÇÜ FINDIĞIN TARİHİNİ ANLATTI Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

 

Fındık araştırma enstitüsü, fındığın tarihine de ışık tutuyor. Fındıklı söyleşilerin bu haftaki konuğu, Giresun arşivi ve koleksiyonercisi Hasan Öğütçü oldu.

Giresun arşivi ve koleksiyonercisi, Giresun’un kültür ve sanat tarihini kişisel merakı ve çabaları sonucu en iyi bilenlerden biri olan Hasan Öğütçü, enstitüde fındığın geçmişi ile ilgili bilgilerini ve araştırmalarını paylaştı.

Söyleşide, fındıkta aşılama çalışmalarına 1800’lü yıllarda Giresunlu bir fındık üreticisinin merak sardığını ve başarılı olduğunu belirten Öğütçü, Fındık Bayramlarının Giresun’un en işlek caddesinde bando takımı eşliğinde hatta sonrasında kurban keserek kutlandığını, bu bayrama tüm tüccarların iştirak ettiğini... Bir Fındık ocağından 31 kilo ürün topladıklarını... Üzerinde Fındık toplayan kızların resmi olan 5 liranın hikayesini ve bu paranın Fındık Araştırma Enstitüsü’nde çekilmiş olma olasılığının kuvvetle muhtemel olduğunu söyledi.

Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden yapılan açıklamada: “Enstitümüz Fındığın başta tarımsal yönü ile ilgili çalışmalar yapsa da çalıştığımız ürünün tarihi ile ilgili Bilgi sahibi olmanın da çok önemli olduğunu düşünüyoruz

FAE olarak fındığa her yönüyle sahip çıkıyoruz” denildi. Naber merkezi

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KUPADA DİŞLİ RAKİP!
KUPADA DİŞLİ RAKİP!
ÖNER ABİYE SON GÖREV
ÖNER ABİYE SON GÖREV