Advert

NUH TUFANI’NIN İZLERİ…

NUH TUFANI’NIN İZLERİ…
NUH TUFANI’NIN İZLERİ… Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Mesudiye Erdem Tepesi’nde müthiş keşif

Jeologlar yaptıkları araştırmalar neticesinde, 7-8 bin yıl önce yaşanan büyük bir depremin veya Ege denizinde meydana gelen süper volkan patlamasının sonucunda oluşan tsunaminin etkisiyle büyük bir felaket yaşandığını, Akdeniz'den gelen suların hızlı bir şekilde Karadeniz'e boşaldığını bu felaket neticesinde Boğazların oluştuğunu düşünmekteler. Yaşanan bu felaketler neticesinde Karadeniz, göl olmaktan çıkmış deniz haline gelmiş, Karadeniz'in suları yaklaşık 110 metre yükselmiştir.

8 bin yıl önce

Tamamda bu olayın Mesudiye ile ne alakası var dediğinizi duyar gibiyim. Sıkı durun o zaman Tarih öncesi çağlarda Mesudiye’nin yüksek rakımlı tepelerine doğru tahmini 7-8 bin yıl öncesinde yoğun bir göç hareketi yaşanmıştır. Öyle ki havalin daha düşük rakımlı ve de daha verimli binlerce hektarlık arazileri boş dururken, her nedense tarih öncesi çağlarda, Erdem kırı civarında nüfus patlaması yaşanmıştır.

Her taraf parsellenmiş

Günümüzde hiç bir değeri olmayan bu yüksek irtifalı platoların, tarih öncesi çağlarda bu denli rağbet görmüş olması oldukça şaşırtıcıdır. Erdem kırının dört bir yanı parsellenmiş kapış kapış edilmiştir. Hal böyle olunca bu çağlarda yaşayanlar için bir şeylerin ters gittiğini, büyük bir afetin yaşandığını ve insanların yaşadıkları yerleri terk ettiklerini ve yüksek rakımlı yerlere doğru göç etmek zorunda kaldıklarını söyleyebiliriz.

Jeologların 7-8 bin önce yaşanan doğal felaketler ve boğazların oluşumuyla ilgili yaptıkları araştırmalardan elde ettikleri bilgilerle, bizim Erdem Kırında yaptığımız araştırmalar neticesinde elde ettiğimiz bulgular tutarlılık göstermektedir.

Büyük kaçış

7-8 bin yıl önce yaşanan afetler neticesinde Karadeniz’in sularının yükselmesiyle dönemin insanları iç kesimlere yüksek tepelere doğru kaçmak zorunda kalmışlardır. Bu durum ilahi kitaplarda da sıkça anlatılan Nuh Tufanı sonrasında yaşananları anımsatmakta ve insanı adeta cezbetmektedir.

İşin açıkçası, buradaki tarihi kalıntılar oldukça düşündürücüdür. Varsayımlar ne olursa olsun çeşitli gizemlere sahne olmuş bu mekân her haliyle görmeye değer tam bir doğa harikasıdır.

Bilimsel çevreler tarafından yapılacak araştırmalar neticesinde, Erdem kırı tepesi dikkatleri üzerine çekecek gibi görünüyor. Daha fazlası Yeni Kitabımızda…

Oğuz KARADUMAN/Ordu Hayat(Ordu-Kotyora Kent Arşivi)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KUPADA DİŞLİ RAKİP!
KUPADA DİŞLİ RAKİP!
ÖNER ABİYE SON GÖREV
ÖNER ABİYE SON GÖREV