NECİP VE YALÇIN ERGEN KARDEŞLER

NECİP VE YALÇIN ERGEN KARDEŞLER
NECİP VE YALÇIN ERGEN KARDEŞLER Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Ordu’nun Şehrengizleri; Eğitimci Mustafa Ergen ve oğulları;

Ordu’da iz bırakmış, unutulmaz Cumhuriyet öğretmenlerden biridir; Mustafa Ergen. 1907 doğumlu, Matematiğin Harizmi’si, Pisagor’uydu.

Babası görev icabı Ordu Ulubey kazasına nahiye müdürü olarak gelmiş Sinoplu Ahmet Efendidir. Eşi ölünce Ahmet Efendi Burhanettin köyünde ikinci evliliğini yapar. Burhanettin Köyüne daha sık gitmeye başlar. Bu yüzden Mustafa Ergen’in hayatında bu köyün yeri çok özeldir. İlk öğretmenliğini de burada yapar.

Matematik konusunda herkesin övgü ile bahsettiği Mustafa Ergen, Burhanettin köyünden sonra; İsmet Paşa Okulunda Okul Müdürlüğü, Gazi İlk Okulunda ve 19 Eylül’de öğretmenlik görevini yaptıktan sonra çevreden gelen kurs verme istekleri karşısında emekli olup Ordu’nun ilk dershanesini, Av. İlhan Gürel ile birlikte açar. Daha sonra ortağından ayrılıp kendi ismiyle anılan "Mustafa Ergen Dershanesini" sebze pazarı arkasında, ikinci katta açar.

Bu dönemde Öğrencisi olma şansını yakalamış biri olarak, herkesin korktuğu matematik dersini onunla birlikte sevdim. Matematikte zorlanıyordum. Mustafa hocamın dershanesine yazıldım. Bir yaz boyu Mustafa Ergen dershanesine kursa gittim. Yirmi kişilik iki sınıfı vardı. Daha sonra bir şubede Perşembe’ye açıldı. Zoru kolaylaştırarak sevdiren her öğrencisi ile ilgilenen farklı bir eğitmendi. Çoğu öğretmenin çözemediği problemleri çok kolay bir şekilde çözerdi.

Emrullah efendinin kızı Emine hanımla evlenen Mustafa Ergenin Necip ve Yalçın isimli iki oğlu ve Aysun isimli bir kızı olur.

 

Bir Bayram töreninde Mustafa Ergen.

Sinop’ta bulunan babasının akrabalarının yanına fırsat buldukça giden Mustafa Ergen, bir seferinde oğlu Yalçın’ın kullandığı motosikletle Sinop’a gider. Bundan çok mutlu olur. 1974 Yılında rahatsızlanır. Ameliyat için Ankara’ya götürülür. 30 Ağustos günü Ankara’da vefat eder.

 

 

Necip ve Yalçın Ergen Kardeşler

Ordu’ya futbolu sevdirenlerden Necip ve Yalçın Ergen kardeşler, Düz mahallede kendi evlerinde doğup büyümüşler. 1929 doğumlu Necip Ergen ve 1931 doğumlu küçük kardeş Yalçın İlk ve Orta Okul yıllarında, o yılların başarılı Beden Eğitimi öğretmenlerinden Atletizm başta olmak üzere Voleybol, Basketbol, Futbol gibi her branşta yaptıkları müsabakalarla fizik olarak güçlenmişlerdi.

Atletizmde başarılar kazanmışlar, madalya törenlerinde isimleri söylenmeye başlanmış. En geçerli spor dalı olan mahalle aralarında maç yapma şansı olan en sevilen oyun futbolda becerileriyle de ön plana çıkarlar. Ortaokul son sınıfta artık kaleciliği herkes tarafından konuşulmakta ‘Kedi kaleci‘ olarak anılmaktaydı.  

Başında şapkasıyla okul takımı ile Gençlik kulübü takımı ilk hazırlık maçı da olsa Millet düzündeki ilk amatör müsabakasına çıkmıştı. Eski spor yıldızı oyuncuları, abileri ve Gençler yurdunun eski oyuncularıyla maç yapmaya başladılar. Eşofmanın hiç olmadığı, forma sıkıntısı çektikleri maçlarda uzun kollu fanilaları boyattırarak sahaya çıkıyorlardı.

 

İki kardeş. Necip ve Yalçın Ergen

Millet Düzü’nde kendinden büyüklerle genellikle kaledeki yerini alıyor. Çift kale maçlarda Kaleye Necip’i alan takım gol yemiyordu. Spor Yıldızı ve Gençlik Yurdu kapatıldığı için, Ordu Gençlik Kulübü futbol takımında oynamaya başlamışlar. Necip çok iyi bir kaleci, Yalçın da gol noktalarında etkili bir santrafor olarak futbol severler tarafından beğeniliyordu.

Takım ikiye bölünüp kendi aralarında çift kale maç yaparlarken, İli temsilen grup müsabakalarına katılmışlar. Bu takımla Ordu genç karması ve Ordu il karması maçları için çevre illerde turnuvalara zor şartlarda kamyon sırtlarında, bazen deniz yoluyla motorlarla giderek Trabzon, Samsun, Giresun’da başarılı maçlar yaparak Ordu’yu defalarca temsil etmişler.

İki kardeşinde futbol becerileri komşu illerde konuşuluyor transfer teklifleri alıyorlardı.

 

Kapatılan Spor Yıldızı ve Gençler Yurdu eski futbolcuları forma ve malzemelerini genç sporculara vererek çift kale maçları izlerlerken

 

Trabzon karmasında iki Ordulu. Necip Ergen ve Kahyo İlyas

 

İli temsilen dışarıya giden takımlar takviye olarak iki kardeşi de birlikte götürürlerdi

 

1948 Giresun’u 4-0 yenen Ocak kulübü sol baştan dördüncü Kahyo İlyas sonda dördüncü Mustafa-Yalçın-Necip(Bu müsabakada kardeşi Yalçın ile birlikte forvette oynayıp kardeşi Yalçınla birlikte birer de gol atmışlar

 

Necip Ergen ve Yalçın Ergen-Millet Düzünde futbol sevgisi

Necip Ergen(Kedi Kaleci)

Ordu futbol tarihinde Kedi Kaleci olarak anılan ailenin büyük oğlu Necip Ergen Ortaokul yıllarındaki başarılı futbolculuğu sonrası kalede yaptığı kurtarışlarla mevkisini belirlemiş, tartışılmaz ’kedi kaleci’ olarak anılmaya başlanmıştı. Ordu Genç Karması ile ili temsilen grup maçlarında diğer il takımları tarafından yaptığı kurtarışları takdirle karşılanıyordu. Ortaokul sonrası Lise öğrenimi için Futbolcu arkadaşı İlyas Gürsoy’la birlikte Trabzon’a giderler.

İl karması ile gitmiş oldukları komşu illerde karşılıklı futbol oynadıkları futbolcu arkadaşlarıyla Trabzon’da karşılaşınca çabuk uyum sağladılar, yabancılık çekmediler. Trabzon amatör kulüplerinden teklif alınca farklı kulüplerde oynamaya başladılar.

Trabzon içinde sporseverlerce çok sevilen iki arkadaş oynadıkları başarılı futbol ile Trabzon karmasına çağırıldılar. Samsun’a grup müsabakalarına gittiler. Samsun karmasını 4-2 yendikleri maçtan sonra Samsun Fener Kulübü yöneticileri tarafından transfer teklifi alınca Lise tahsilini Samsun’da hem futbol oynayıp, hem de okuyarak bitirmişler.

 

Necip Ergen lise sonrası, Üniversite tahsili için İstanbul Ticari ilimler Akademisine devam eder. Spordan kopmaz, Sarıyer futbol takımının kaleciliğini yapar.

Tekel fabrikalarında muhasebeci olarak işe başlar. Bu sürede tanıştığı Sevim Hanımla evlenip Ordu’ya yerleşirler.

 

Askerliğini Ankara’da yedek subay olarak yaparak Ordu’ya döner. İş bankasında veznedar olarak göreve başlar. Bu evlilikten seneler içinde üç kız bir erkek çocukları olur.

 

İş Bankası çalışanları anıtta bir törende saygı duruşunda

 

1958-59 Ocak kulübü. Necip Ergen-İsmail- Ohannik-K İksan-Ramiz-D Aydın-K Telat-Cam kavanoz-Mehmet-Yalçın Ergen

 

Ordu’da Ocak Kulübünde amatör olarak futbol oynamaya devam eder.

İş Bankasında çalışırken tayini çıkınca Nazilli’ye gide,  bir müddet sonra çocuklarında biri zehirlenince, Baba Mustafa Ergen’in evlat ve torun hasreti ağır gelir, Ordu’ya çağırır.

Bankadan ayrılır, Ordu’ya baba ocağına geri döner. Düz Mahalledeki evde birlikte yaşamaya devam ederler. Faal futbol hayatına son verse de futboldan vazgeçmez, Yolaçspor Kulübünün antrenörlüğünü yapar. Eski arkadaşlarıyla bir araya gelip ’Tekaütler turnuvası’ yaparlar.

 

Düz Mahallede Ergen ailesinin Dededen Toruna hep birlikte oturduğu tarihi evleri

İki kardeş yan yana

    Trabzona Ordu şampiyonu olarak giden İdman Yurdu Takımı: Ayaktakiler Sarvan Kenan, Yalçın Ergen, Mustafa, Osman Necat, Nadir, Kovboy Telat, Cihangir, Kara Ali. Oturanlar: Kaleci Necip Ergen, Kenan Poyraz, Dansöz Aydın, Nizam Kurtuluş.

 

İdman Yurdu: Alano Murat-Cafer-G Mustafa-Yusuf-Ersin-Y Ayhan-Yalçın Ergen. Oturanlar. Necip Ergen-Kara Ali-Nadir-Dansöz Aydın.

Alano Murat’ın kaleci olduğu bu maçta ilk beş dakikada İstanbulspor’a 2-0 mağlupken, seyircinin tezahüratı ile orta sahada oynayan Necip Ergen kaleye geçer. Takım toparlanır. Kalede devleşen Necip’in takıma verdiği güvenle İstanbulspor’a karşı tek kale oynamaya başlarlar. Gol yemeden 2-1 mağlup olarak maçı bitirirler.

Büyüklerden dinlediğim bir hatırada da tam tersi olmuş tek kale oynadıkları bir maçta, kalesini terk edip ileri çıkarak golünü atar geri döner.

 

1946 Trabzon idman Ocağını 2-1 yenen Ordu Gençlik kulübü. Baştan İkinci Santrafor Yalçın Ergen, en sondaki Kaleci Necip Ergen.

 

Ocak Kulübü. Fıçı Fahrettinli-Dansöz Aydınlı-Ayvazlı takımın kalecisi Necip Ergen.

Eski arkadaşlarıyla bir araya gelip Tekaütler turnuvası yaparak futbola olan hasretlerini giderirler.

 

1967 Yılında Orduspor kurulunca yıllardır emek verdiği Ordu futbolunun hak ettiği yere geldiğini görmek onu fazla heyecanlandırır. Kendisine Mor Beyaz bir kıyafet yaptırıp Orduspor maçlarının en hareketli seyircisi olur.

İstanbul’da okurken, Sarıyer’de oynarken gördüğü, büyük takımların seyircilerinin maçlardaki etkinliğini Ordu seyircisine de öğreterek amigoluk yapmaya başlar.

Takımla birlikte deplasmanlara gider etkinliklere katılır ayni heyecanı yaşarken, 1981 yılında 52 yaşında, Elmadağ yakınlarında bir trafik kazasında hayatını kaybeder.

Yalçın ERGEN

Yalçın Ergen de abisi Necip gibi Düz mahallede eski itfaiyenin yanındaki baba evinde doğup büyüdü(1931). Ortaokul yıllarında abisi ile birlikte başlayan futbol hayatında bazen rakip olsa da genellikle ayni takımlarda oynadılar.

Özellikle Ordu’yu temsilen gittikleri il karmalarının değişmez iki oyuncularıydılar. Abi Necip kalede takımın gol yemesini engellerken. Kardeş Yalçın santrafor oynayıp ilerde takımın galibiyeti için gol atmakla görevliydi.  Attığı şık kafa golleriyle izleyenleri büyülüyordu.

Süratli ve gol vuruşlarında etkili bir futbolcu olduğunu eskilerden dinlemiştim. Gösterişli futbolu ile Ordu Ocak kulübünde golleri atarken, İl karmasında yazları üç dört defa il dışına maçlara katılıyormuş. O seneler iller arası turnuvalar futbol federasyonunca teşvik ediliyor içerde ve dışarda iller ikişer üçer defa maçlara katılırlarmış.

Motosiklet binme merakı olan Yalçın Ergen motorlu arkadaşlarıyla Kulüp formalarıyla Milli bayramlarda gösteriler yapar, merasim geçitlerinde halkı selamlarken o yılların lüks sayılan motosikleti ile herkesin ilgisini çekermiş. Ordu’da babasının görevi icabı bulunan hayat arkadaşı Bilge hanımla tanışıp arkadaş olurlar. Ailelerinin rızasını beklemeden kaçarak yirmi yaşında evlenirler.

 

                                                       Ergen ailesi güzel günlerde

1954. Yaşları küçük olan iki sevgilinin bu evlilikten yıllar içinde üç erkek iki kız çocukları olur. Eşi Bilge Hanım ve Oğlu Mustafa Ergen’le yaptığım sohbette: her iki kardeş için yazları çevre illerden farklı kulüplerden transfer teklifleri geldiğini, Baba Mustafa Ergen’in bu tekliflere sıcak bakmadığını, Düz mahalledeki evde herkesi ayni çatı altında istediğini söylediler.

Askerlik sonrası Konya Şekerspor’a Ordu’dan Kovboy Talât-Küçük İhsan-Milli Mehmet ve Dansöz Aydın ile birlikte transfer olan Yalçın Ergen ailesi ile Konya’ya gidip lojmanda kalmaya başlarlar.

Konya Şeker’de hem kadrolu eleman, hem futbolcu olarak üç yıl kalırlar. Bu süre içinde sıkça Ordu’ya gelip hasret gideren Yalçın Ergen ve ailesi memlekete yakın olduğu için Samsun Yolspor’dan gelen teklifi değerlendirip transferi kabul eder. Ailesini Ordu’da Düz mahalledeki baba evine yerleştirip, sözleşme gereği hem Karayollarında kadrolu olarak çalışıp, hem de Yolspor’da futbol oynamaya başlar. İki yıl gidiş geliş yaparak Yolspor formasıyla gollerini atmaya devam eder.

İstanbul Genç karmasını 2-1 mağlup eden Ocak Kulübü oyuncuları ile birlikte.

İki yıl sonra Ordu Yol İşleri Müdürlüğüne tayin yaptırıp ayni müdürlüğün kulübü olan Yolaçspor Kulübünde oynamaya başlar. Artık Ordu’dadır. Attığı gollerle takımının başarısına katkıda bulunurken, şehirde sosyal hayatında içinde yerini alır. Çocukluk arkadaşlarıyla bir arada olmanın mutluluğu her şeyin üstündedir. Çalıştığı kurumdan emekli olur çocuklarını evlendirir, torun sahibi olur. 2004 yılında yakalandığı amansız bir hastalıktan kurtulamayarak hakkın rahmetine kavuşur.

Ordu Eğitiminin temel taşlarından, nice Ordulu gencin Üniversite kapılarını açmasını sağlayan Mustafa Ergen’in Ordu futboluna hediye ettiği iki güzide büyüğümüz Ordu Amatör futbol tarihine adı altın harflerle yazılacak olan Necip ve Yalçın Ergen’i fotoğraflarla ve anılarla bir kez daha hatırladık. Mekânları Cennet olsun.

Y.Ergen-İ.Gürsoy-N.Ergen                                     Lütfü Özkök-Yalçın Ergen

 (Fotoğraflar Mustafa Ergen ailesinden alınmıştır.)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"ENGELLİ ÇALIŞTIRMA KOTASI % 6'YA ÇIKARILMALI"
Orbel akaryakıt istasyonu satıyor!
Orbel akaryakıt istasyonu satıyor!