Advert

MUTFAKTAKİ YANGIN BÜYÜYOR!

MUTFAKTAKİ YANGIN BÜYÜYOR!
MUTFAKTAKİ YANGIN BÜYÜYOR! Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Türkiye Kamu-Sen Ordu İl Temsilcisi Fatih Galender Zengin, Ekim ayı asgari geçim sonuçlarının değerlendirerek, piyasalarda yaşanan hareketlenmenin zorda olan memuru daha da zora soktuğunu belirtti.

 

Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan Ekim 2020 fiyatlarına göre yapılan araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 3.743,67 TL olarak hesaplandı.

Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 7.625,85 Lira olarak belirlenirken, sonuçlar, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre 58,74 TL, %0,78 oranında arttığını gösterdi.

Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Ekim 2020 maaşından geriye yalnızca 1.628,65 TL kaldı.

"Cebimize yansıyan daha fazla"

Ekim ayı asgari geçim sonuçları değerlendiren Türkiye Kamu-Sen Ordu İl Temsilcisi Fatih Galender Zengin, piyasalarda yaşanan hareketlenmenin zorda olan memuru daha da zora soktuğunu söyledi.

Zengin; “2020 yılı için yüzde 4+4 zam reva görülen kamu çalışanları yaklaşan kış aylarının nasıl geçeceğini düşünürken bir de üzerine son dönemde piyasalarda yaşanan dalgalanmanın etkisini derinden hissetmektedir. 2021 yılı için ise kamu çalışanlarının alacağı zam oranı yüzde 3+3'tür. Resmi verilere göre gıda enflasyonu yıllık % 16,51 olmuştur. Cebimize yansıyan gerçek enflasyon ise bunun çok daha ötesidir." dedi.

"Ek zam bekliyoruz"

'Böylesine bir ortamda kamu çalışanları ve emeklilerimizin mutfaklarındaki yangın daha da büyümektedir' diyen Zengin, sözlerini şöyle tamamladı; "Ekim ayı itibarı ile 4 kişilik bir ailenin harcamaları yıl başından bu yana tam 728 lira zamlanmıştır. Yaşanan bu sıkıntıların bir nebze giderilmesi adına Türkiye Kamu-Sen olarak uzun zamandır talep ettiğimiz ek zammın verilmesi artık kaçınılmazdır. Yeni göreve başlayan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'dan beklentimiz ekonomik gerçekler ışığında toplumun tüm kesimleri ile birlikte memurlarımızın da bu dar boğazdan çıkarılması yönündedir.  Son dönemde yaşamakta olduğumuz ekonomik dalgalanmanın temelinde piyasaların durgunluğa girmesi, alım gücünün düşmesi ve belirsizlikler yatmaktadır. Piyasalara güven aşılamanın en kolay yolu, tüketici kesimi harcama yapabilir hale getirmektir. Kamu çalışanlarımıza verilecek bir ek zam bilinmelidir ki piyasalara da can verecek hareketlilik getirecektir."

Haber merkezi 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
100'ER 100'ER ÖLÜYORUZ!
100'ER 100'ER ÖLÜYORUZ!
BAŞKAN HAYATINI KAYBETTİ
BAŞKAN HAYATINI KAYBETTİ