Advert

MEME KANSERİNDE 'MAMOGRAFİ' HAYAT KURTARIYOR

MEME KANSERİNDE 'MAMOGRAFİ' HAYAT KURTARIYOR
MEME KANSERİNDE 'MAMOGRAFİ' HAYAT KURTARIYOR Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Ordu Devlet Hastanesinde görevli Radyoloji Uzmanı Dr. Fatma Gürgen, Tarama mamografisi sayesinde kadınlarda klinik bulgu ortaya çıkmadan meme kanserinin saptanabildiğini ve bu sayede ölümlerin de azaldığını söyledi.

Tarama mamografisi asemptomatik (belirti göstermeyen) kadınlarda klinik bulgu ortaya çıkmadan meme kanserini saptayarak meme kanserinden ölümlerin azalmasını sağlayabilen tek kanıtlanmış görüntüleme yöntemi olduğuna değinen Gürgen; "Tarama programının amacı meme kanserinde mortalite oranlarının düşürülmesi ve ortalama yaşam süresinin uzatılmasıdır. Meme kanseri tanısında pek çok görüntüleme yöntemi kullanılabilmekle birlikte tarama amaçlı en etkin görüntüleme yöntemi olarak halen mamografi kullanılmaktadır. Tarama mamografisi 40 yaş ve üzeri asemptomatik olgularda yapılmalıdır. Ancak yüksek risk grubunda ise daha erken yaşta başlanabilir. Semptomatik (belirti gösteren) kadın veya daha önceki tetkiklerinde patoloji saptanan olgular kısa aralıklarla takip edilmeli veya ileri yöntemlere başvurulmalıdır." dedi.

"Her yıl düzenli olarak yapılmalı"

40 yaştan sonra her yıl düzenli aralıklarla tarama mamografisi yapılması gerektiğine dikkati çeken Dr. Fatma Gürgen; "Mamografik taramayı durdurma zamanı hastanın yaş ve diğer eşlik eden hastalıklarının durumuna bakarak beklenen yaşam süresi 5 yıl altında ise bırakılmalıdır. Genelde bu yaş 70-74 yaş olarak belirlenmiştir. Bazı durumlarda ise mamografik olarak yoğun meme dokusu olan kadınlarda ultrasonografinin mamografiye ek olarak meme kanserini saptayabiliyor. Yapılmış birçok çalışma bulunduğunu (35-40), bu çalışmalarda ultrasonografinin mamografiyle saptanamayan lezyonları gösteriyor." diye konuştu.

Yüksek riskli hasta grubunda manyetik rezonans görüntülemenin (MRG) tercih edilebileceğini paylaşan Uzm.Dr.Gürgen; “bir çok bilimsel veri nedeniyle meme kanseri için yüksek risk taşıyan kadın popülasyonun daha erken yaşlarda mamografi ve/veya ilave olarak manyetik rezonans görüntüleme ve ultrasonografi ile taranabileceği düşünülmektedir.” dedi.

Haber merkezi
 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KUPADA DİŞLİ RAKİP!
KUPADA DİŞLİ RAKİP!
ÖNER ABİYE SON GÖREV
ÖNER ABİYE SON GÖREV