Advert

Mangal yerine ormanı yakmayın!

Mangal yerine ormanı yakmayın!
Mangal yerine ormanı yakmayın! Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Ordu Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı fındık sezonu sonunda bahçelerde temizlik amacıyla yakılan ateşin kontrol edilememesi sonucu yangınların meydana geldiğine dikkat çekerek, uyarıda bulundu.

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Yusuf Çınkıl, yaz aylarında yangınların arttığına dikkat çekerek, “Piknik alanları ve ormanlarda olası yangınların ilk sebebi genellikle piknik ateşi oluyor. Pikniklerde yakılan mangallar, kontrol edilmediği takdirde yangına sebebiyet veriyor. Genellikle bu tür zamanlarda açık ateş yakılmaması gerekiyor. Yakılsa dahi mangalda yapılan işin bitmesinin ardından kalan kömür ve korların tamamen söndürülmesi ve piknik alanlarının bu korlar toprağa gömüldükten sonra terk edilmesi gerekiyor. Yine bu alanlarda karşımıza bir başka yangın tehlikesi olarak da tüketildikten sonra ortalığa bırakılan cam ve şişe kırıkları çıkıyor. Güneşin etkisiyle mercek işlevi gören bu cam kırıkları, otların tutuşmasına yol açarak, yangına sebebiyet veriyor” dedi.

Fındık sezonunun ardından bahçe temizliklerine hız verilecek şu günlerde bir uyarı da anız yanıklarına karşı yapan Daire Başkanı Çınkıl, “Tarımla uğraşan vatandaşlarımızda tarlaların yakılarak temizlenmesi gerektiği şeklinde bir algı bulunuyor ancak bunun olumsuz yönleri bilimsel olarak açıklanmaktadır. Bu durumun hem toprağa hem canlılara verdiği zarar ortadadır. Ayrıca ciddi boyutta yangınlara davetiye çıkarabilmektedir. Vatandaşlarımız bunu kontrollü olarak yakmak için çaba gösterse de küçük bir rüzgârda kontrolden çıkan anız yangınları, insanların canı ve malını tehdit edebilmektedir” diye konuştu.

Tiryakilere uyarı

Söndürülmeden yere atılan sigara izmaritlerinin de yangının bir başka sebebi olduğuna dikkat çeken Çınkıl, “Arabada giderken, yolda yürürken veya herhangi bir yerde söndürülmeden atılan sigara izmaritleri de bir yangın kaynağıdır. Vatandaşlarımız, bu tip durumlara dikkat ederse istemediğimiz yangınlarla karşılaşmayız. Kısacası ateş yakan herkesin sorumlu davranması yangınlara karşı büyük önem gerektiriyor” dedi. Haber merkezi 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!