Advert

MAHKEME “SAHİLE DOKUNMAYIN“ DEDİ

MAHKEME “SAHİLE DOKUNMAYIN“ DEDİ
MAHKEME “SAHİLE DOKUNMAYIN“ DEDİ Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

 

                  Gülyalı sahilinin bir kısmını da dolduracak olan Giresun Çevre Yolu ile Gülyalı Belediyesi ile Ordu Çevre Derneği’nin açtığı davada İdare Mahkemesi ÇED’i yeterli bulmayarak, “yürütmenin durdurulması” kararı verdi.

Ordu Çevre Derneği’nden kararla ilgili yapılan açıklamada, “Ordu sahil yolundaki deniz dolgusuna karşı çıkıp açtığımız davada da kazandığımız gibi, şimdilik Gülyalı’daki elimizde kalan kumsal alanı korumuş görünüyoruz. Odu İdari Mahkemesi’nin verecek olduğu duruşma gününü bekleyeceğiz. Haklıyız kazanacağız.” denildi.

Mahkeme kararında, şu gerekçeleri gösterdi;

“Proje kapsamında inşa edilecek Gülyalı Kavşağı ayaklarının sahilde mevcut Gülyalı halk plajına isabet ettiği nazara alındığında, sahilin ekolojik özelliklerinin tahribatı, denize erişim, plaj alanı ve kıyıların korunması, insan ve doğal çevre etkileşimi açısından yeterince irdelenmediği, kavşağın uygulama sonrası çevresel etkilerinin öngörülmediği, …şartlara dayalı heyelan, kayma, sıvılaşma, oturma olayları yönünden eksiklikler içerdiği, projenin Karadeniz Sahil yolu üzerindeki trafik yoğunluğunu azaltmak amacı ile gerçekleştirildiği dikkate alındığında, Gülyalı Kavşağı’nın belirtilen yerde inşa edilmesinin bu amaca hizmet etmeyeceği… çevresel etki değerlendirmesi raporunda getirilen çözümlerin yeterli olmadığı anlaşıldığından; dava konusu Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu Kararında hukuka uyarlık bulunmadığı sonuç ve kanaatine varılmıştır.“ Haber merkezi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KAŞLARIN YOKSA, YÜZÜNDE YOK
KAŞLARIN YOKSA, YÜZÜNDE YOK
Hüseyin Baş:
Hüseyin Baş: "Abdülhamit ne ise Atatürk o değildir*