Advert

MADEN İHALELERİNE DAVA!

MADEN İHALELERİNE DAVA!
MADEN İHALELERİNE DAVA! Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Ordu’da doğaya zarar veren HES’ler, RES’ler, JES’ler, BES’ler, GES’ler, termik ve nükleer santraller, taş ocaklarının karşısında duran ve vatandaşın yanında olan Ordu Çevre Derneği, bu kez de Maden sahası ihalelerine karşı dava açıyor.

766 sahanın maden işletmesine açılması için ihale sürecinin başlatıldığı aktaran Ordu Çevre Derneği, Türkiye’de her tarafın talan edileceğini söyledi.

“Ordu’da 9 yer ihaleye çıkıyor”

Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu’ndan yapılan açıklamada; “Altınordu’da 4, Kabadüz’de 2, Mesudiye’de 2, Ulubey’de 1 alan maden için ihaleye çıkarılıyor. Toplam alan 11.220 hektar. İhale 17.09.2020 tarihinde yapılacak. Ordu’da Fatsa’daki siyanürle altın işletmeciliğinin etkileri düşünüldüğünde yaşanılabilecek tehlikenin boyutu daha iyi anlaşılıyor” denildi.

“Kabul etmiyoruz”

“Yerin üstü “Altın”dan değerlidir. Yerin üstü hepimize yeter, gelecek kuşakların emaneti olan topraklar korunmuş olur’ diyen ORÇEV, şu açıklamada bulundu; “Bizler toprağımızı, suyumuzu zehirleyecek; tarımı yok edecek; dağların, ormanların yok edilmesiyle iklim değişikliğine neden olacak bu ihalenin iptal edilmesini istiyoruz. Bu nedenle ülkenin dört bir tarafında 766 alanının maden şirketlerine ihale edilmesinin iptali için Ekoloji Birliği olarak bileşenlerimizle birlikte “İhalenin iptali” için dava açacağız. Kabul etmiyoruz; bu ihaleler sonucu iklim değişikliğini tetikleyen çalışmalar başlatılacak. Doğa ve yaşam alanları ticari, alan değildir.”

Haber merkezi

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"SAĞLIK MÜDÜRÜ NE İŞ YAPIYOR?"
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI