"LİYAKATTAN UZAK"

Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

CHP Ordu İl Başkan Yardımcısı Mehmet Kaptanoğlu, Ordu Büyükşehir Belediyesi'ne ait 2019 Yılı Sayıştay Denetim Raporu'na değinerek, "adrese teslim ihaleleri Sayıştay da doğruladı. Ayrıca 8 kişinin açıktan atanarak memur kadrolarına geçirildiği de raporlarda yer aldı." dedi.

'Açık ihale yoluyla edinilmesi gereken, kanunda belirtilen limitler üstündeki bazı alımlar Kamu İhale Kanunu’nun rekabet ve eşit muamele ilkeleri görmezden gelinerek çeşitli yollara başvurarak bazı firmalara doğrudan temin yoluyla verilmiştir' diyen Kaptanoğlu, açık hava görsellerinin basım işi için 170 bin TL tutarındaki ihalenin bu örneklerden sadece biri olduğunu söyledi.

Ordu Büyükşehir Belediyesi birilerine farklı yollarla iş verip daha sonra uygun olmayacak şekilde altlarına araba çektiklerini belirten Kaptanoğlu, yine ilgili kanun hükümlerine uymayarak ihalesiz bir şekilde 1.112.012,34 TL tutarında çiçek, ağaç ve çalı grubu alım işi gerçekleştirilip kurumaya terk edildiğini dile getirdi.

"Açıktan memuriyete"

'Belediye personel atamalarında; Kurumun büyükşehir olduğu 2014 yılından bu yana özel kalem müdürlüğü kadrosuna 9 farklı kişinin 13 defa atandığı, bu atamalardan yalnızca 6’sının devlet memurları arasından yapıldığı, diğer atamaların açıktan atama yapılması suretiyle gerçekleştirildiği görülmüştür' diyen Kaptanoğlu, "Açıktan yapılan atamaların memuriyete sınavsız girişin bir yolu olarak kullanıldığı, bu yöntemle 8 kişinin açıktan atanarak memur kadrolarına geçirildiği, bazılarının ise naklen başka kamu kurumlarına tayin olduğu görülmüştür. Kısaca; bu suretle kanun önünde eşitlik, kamu görevine girmede eşitlik ve liyakat ilkesine aykırı bir durumun oluşmasına sebebiyet verilmiştir. Kentimizde binlerce eğitimli gencimiz işsizken, önemli pozisyonların ehliyet sahibi kişilere liyakat esasında uzak bir şekilde verilmesi hepimizi üzmektedir." şeklinde konuştu.

"Çalışanlar izinden mahrum"

Çalışanların yıllık izinlerinin de kullandırılmadığına dikkati çeken Kaptanoğlu, "son derecede insani olan bu hak birçok Akp belediyesinden alışık olduğumuz gibi maalesef Ordu Büyükşehir Belediyesi çalışanlarından da mahrum bırakılmıştır." dedi.

Kaptanoğlu son olarak Sayıştay raporlarına göre Büyükşehir Belediyesi'nin mali tabloları gerçeğe uygun ve doğru olarak hazırlanmadığının görüldüğünü söyledi.

Ordu Hayat/Seran Eren Şensoy

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
FATSA, SAMSUN'A DAYANAMADI
FATSA, SAMSUN'A DAYANAMADI
Kazanmak alışkanlık oldu
Kazanmak alışkanlık oldu