Advert

Kurul’da kazılar tekrar başladı

Kurul’da kazılar tekrar başladı
Kurul’da kazılar tekrar başladı Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Türkiye’de tahtında oturan ilk Ana Tanrıça Kibele heykelinin bulunduğu 2 bin 300 yıllık Kurul Kalesi’nde kazı çalışmaları Ordu’nun tarihine ışık tutmak için bu yıl da yeniden başladı.

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Fen-Edebiyat Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Süleyman Yücel Şenyurt tarafından yürütülen kazılar, yeni eserlerin bulunması hedefiyle kaldığı yerden devam ediyor.

Kurul Kalesi’ndeki kazılarda 11. yılda olduklarını belirten Yücel Şenyurt, yılın 12 ayı boyunca burada kazıların devam edeceğini söyledi.

İklim şartlarına göre kazıları gerçekleştireceklerini aktaran Şenyurt, kar ve soğukların çok olduğu aylar dışında kazıların aralıksız devam edeceğini dile getirdi.

6'ncı Mithridates dönemine ait 2 bin 300 yıllık Kurul Kalesi'nde, 10 yıl önce başlatılan kazı çalışmalarında, en önemli tarihi eser olarak tahtında oturan 200 kilo ağırlığında ve 1 metre boyunda 2 bin 100 yıllık “Ana Tanrıça Kibele” heykeli ile Bereket Tanrıları Dionyss ve Pan heykeli ve hayvan biçimli dini kap olan Riton bulunmuştu. Şimdi ki hedef ise yeni eserlerin çıkarılması olarak belirlendi.

Ordu Hayat/Adnan Alparslan  

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"SAĞLIK MÜDÜRÜ NE İŞ YAPIYOR?"
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI