Advert

KOYUN, KAZ İŞİ İYİ GİDİYOR

KOYUN, KAZ İŞİ İYİ GİDİYOR
KOYUN, KAZ İŞİ İYİ GİDİYOR Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in tarım ve hayvancılığa verdiği destekler vatandaşların yeni gelir kapısı oldu. ‘Örtü Altı Yetiştiriciliği’nde sağlanan başarının ardından, bir yıl önce hibe olarak dağıtılan 300 koyun sayısı da 600’e yükseldi.

İlk olarak, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü iş birliği ile uygulanan “Örtü Altı Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında başlatılan çalışmayla 7 ilçede 40 adet serada 150 tonluk üretim gerçekleştirildi. Yaz sezonunda elde edilen başarı sonrası, topyekün kalkınma hedeflenerek, 19 ilçede yaşayan vatandaşlara 1 milyon adet kışlık marul, maydonoz, karnıbahar ve brokoli fidesi ile 300 adet salep fidesi dağıtıldı.

Başkan Güler, vatandaşlara, et ve yumurta verimiyle dikkat çeken 4 bin adet mask ırkı kaz dağıttı. Kısa sürede bölgeye uyum sağlayan kaz işletmeleri bir yılda bire dört büyüyerek, sayılarını 14 bine çıkardılar. Başkan Güler’in bir diğer hayvancılık atağı olan “İl Genelinde Koyunculuğun Geliştirilmesi Projesi” kapsamında ise 15 çiftçiye 20’şer koyun, 2’şer ise koç dağıtıldı. Dağıtılan 300 koyun, bir yılda 600 rakamına ulaştı. 200 adet erkek toklu satılarak aile ekonomilerine katkı sunarken, 50 erkek ve 220 dişi toklu da damızlık sürüye eklendi. Ayrıca başlayan kuzulama döneminde şu ana kadar, 60 yeni kuzu doğdu.

Denizcilikten hayvancılığa

Altınordu Yaraşlı Mahallesi’nde yaşayan ve Büyükşehir Belediyesi’nin dağıttığı koyunların yetiştiriciliğini yapan Salih Gül, projenin aile ekonomilerine önemli bir katkı sunduğunu söyledi. Gül, “Daha önce denizciydim. 10 yıl önce Türkiye’ye dönüp, mahallemde hayvancılığa başladım. Bir yıl önce Büyükşehir Belediyemizin destekleriyle 21 koyun ve iki koç desteği aldım. Bir yıl içerisinde bu sayıyı 41’e çıkardım. Bu proje aile ekonomimize çok büyük bir katkı sundu. Hayvancılıkla uğraşmak isteyenlere Bafra ırıkını tavsiye ediyorum. Desteklerinden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Dr. Mehmet Hilmi Güler’e teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. Haber merkezi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MERAL AKŞENER ORDU’YA GELDİ
MERAL AKŞENER ORDU’YA GELDİ
YEMİN VE RUHSAT TÖRENİ
YEMİN VE RUHSAT TÖRENİ