Advert

KORONANIN AŞISI; 1 BARDAK İLİK SUYU

KORONANIN AŞISI; 1 BARDAK İLİK SUYU
KORONANIN AŞISI; 1 BARDAK İLİK SUYU Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

 

Koronovirüs sonrası uzmanların bağışıklığı Güçlendirdiğini söylediği ilik suyuna ilgi arttı. Karadeniz’de tek ilik suyunu Ordu’da bulunan Çorbacı’da Okan usta imal ediyor.

Çorbacı Şehir şubesini hizmete sokan ancak pandemi nedeniyle açılış yapamayan firma Yönetim Kurulu Başkanı İsa Yazıcı, sivil toplum örgütlerini ağırlayarak işyerini ve ilik suyunu tanıtıyor. Ordu 19 Eylül Gazeteciler Cemiyeti mensupları ile de bir araya gelen İsa Yazıcı, “günde 1 bardak ilik suyu içip de girip olacak kimse yoktur” dedi.

İlaç gibi

Başta Canan Karatay olmak üzere birçok bilim insanının grip ve koronovirüs için tavsiye ettiği ilik suyu; dana kemiği iliğinin suya buluşması olarak tarif ediliyor. İlik suyunu Karadeniz’de sadece Çorbacı’da Okan usta(Beyazıt) imal ediyor.

Kıymetli bir ürün

İş ortağı İsa Yazıcı, Okan ustanın Maraş’ta yetişmiş, Türkiye’nin 30 iyi ustasından biri olduğunu belirterek, “ilik suyundan bizim dışımızda bir şişe bile satın alabileceğiniz her hangi bir müessese yok. Çünkü o kadar kıymetli bir ürün ki kolejeni ile birlikte dana kemiğini 14 ile 18 saat kaynatarak elde edilen bir ürün. Bunu evinizde üretmeye çalışsanız bu renk ve kolejenle üretmeniz mümkün olmamakla birlikte bunun 1 litresi 30 lira iken siz onu 70-80 liraya mal edersiniz” dedi. 

Canan Karatay’ın tavsiyesi

Çorbacı’da üretilen ilik suyunun tahlilleri de bizzat Canan Karatay tarafından yapılmış. Günde bir bardak aç karnına içilerek veya yemeklere katılarak kullanılan ilik suyunda sıfır kolesterol, 198 sodyum, 185 potasyum bulunuyor ve bu özellikler bile sağlık için ne kadar değerli olduğunu göstermeye yetiyor.

Çorbacı’da Amasya başta olmak üzere çevre il ve ilçelerden bulunan mezbahanelerden alınan dana kemiği kaynatılarak günde 320 litre ilik suyu üretiliyor.

Terbiyeli kelle paça

İsa Yazıcı, Orduluların gerçek kelle paça çorbası ile yine Okan usta sayesinde tanıştığını söylüyor. Yazıcı, “bizim çorbamızın içinde un yoktur. Un ile yapanların lezzeti belki bizden daha iyidir ama siz bir tas çorba ile içinde 1 bütün ekmek yemiş olursunuz. Terbiyeli sistemde çorba yapabilen ikinci bir adres yok. O da burası. Gururluyum, onurluyum çünkü sağlık sunuyorum insanlara.” Yılmaz Ülgü/Seran Eren Şensoy (Ordu Hayat)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KUPADA DİŞLİ RAKİP!
KUPADA DİŞLİ RAKİP!
ÖNER ABİYE SON GÖREV
ÖNER ABİYE SON GÖREV