Advert

KORKU DEĞİL, BİLMEK SENİ YAŞATIR

KORKU DEĞİL, BİLMEK SENİ YAŞATIR
KORKU DEĞİL, BİLMEK SENİ YAŞATIR Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

 

İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, ülkemizde her yıl yaklaşık 18 bin kadına meme kanseri teşhisi konulduğunu açıkladı.

15 Ekim-Dünya Meme Sağlığı Günü ve 1-31 Ekim- Meme Kanseri Bilinçlendirme Günleri” nedeniyle yazılı bir açıklama yapan Dr. Mustafa Kasapoğlu, ülkemizde ve dünyada kadınlarda en sık görülen ve aynı zamanda en sık ölüme neden olan meme kansernin gerek dünyada, gerekse ülkemizde en sık izlenen ilk on kanser arasında birinci sırada yer aldığını hatırlatarak, “Geçmişte ileri evrede teşhis edilen meme kanseri, günümüzde Bakanlığımızca yürütülen tarama programlarının etkisi ile erken teşhis edilebilmekte ve erken tanı oranlarımızda artış sağlanmaktadır. Erken evrelerde tespit edilen meme kanserlerinin hem tedavileri daha başarılı olmakta hem de hastalarımızın yaşam kalitesi önemli ölçüde artmaktadır. Bu sebeple, yürütülen toplum tabanlı taramalar yolu ile kadınlarımızın olası bir kanser gelişimi durumunda kanser gelişim sürecini erken evrede, henüz klinik bulgular ortaya çıkmadan tespit etmek ve kadınlarda meme kanserine bağlı ölümleri en aza indirmek mümkün olmaktadır“ dedi.

Ücretsiz tarama çalışmaları

İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, ilimizde bulunan KETEM'ler tarafından yürütülen toplum tabanlı kanser tarama programları kapsamında; Ayda bir kendi kendine meme muayenesi (KKMM) yapması için danışmanlığı, Yılda bir klinik meme muayenesinin yapılması, 40-69 yaş arası kadınlara 2 yılda bir mamografi filmlerinin çekilmesi, 30-65 yaş aralığındaki kadınlardan 5 yılda bir smear ve HPV -DNA testi, 50-70 yaş aralığındaki erkek ve kadınlarda 2 yılda bir gaitada gizli kan testlerinin yapılmasının ücretsiz olarak gerçekleştirildiğini de söyledi. Haber merkezi

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KUPADA DİŞLİ RAKİP!
KUPADA DİŞLİ RAKİP!
ÖNER ABİYE SON GÖREV
ÖNER ABİYE SON GÖREV