KORE VE KIBRIS GAZİSİ KAPTAN REŞAT YAVUZ

KORE VE KIBRIS GAZİSİ KAPTAN REŞAT YAVUZ
KORE VE KIBRIS GAZİSİ KAPTAN REŞAT YAVUZ Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

 

Kaptan Reşat Yavuz, 1934 yılında Perşembe İlçemizin Medreseönü'den Çavuşoğlu İsmil'in oğludur. Dedesi Ahmet Çavuş, Balkan Harbi ve Kurtuluş Savaşı'na katılmış, 12 yıl askerlik yapmıştır.

Reşat Yavuz, askerliğini gönüllü olarak Kore'de yapmış, dönüşte İstanbul/Sarıyer'deki teknelerde kaptanlık yapmaya başlamıştı.

TMT Kıbrıs'a silah taşımak için aldığı: 14 m. boyunda, 3.40 m. eninde, 9 mil süratli, Alman Deutz dizel motorlu, 3 silindirli, 80 beygir gücünde, kontaklı, özel yapım mazot depolu, egzozunun baca şeklinde olduğu, kaptan köşkünün bulunduğu, 25 ton kapasiteli tekneye arıyor. Yüzbaşı Ferhan Çora, TMT ileri gelenlerinden Binbaşı İsmail Tansu'ya böyle bir kaptan bildiğini söyler. Bu kaptan Perşembeli Reşat Yavuz ve arkadaşı Trabzon/Oflu Ahmet Oğuz Kotoğlu'dur.

Binbaşı Tansu ile Kaptan Reşat Yavuz ve A.Oğuz Kotoğlu Emirgan'da buluşurlar. Binbaşı Tansu bu işin zorluklarını uzun uzun anlatır. Onlara çeşitli sorular sorar. Sonunda onlara 24 saat müsaade verir.

Kaptan Reşat Yavuz: "Binbaşım bizi çok yokladınız, sonunda birşeyler söyleyeceğinizi anlamıştım ama doğrusu böyle şerefli bir görev teklifi yapacağınız hiç aklıma gelmemişti. Ben şahsen teklifinizi kabul ediyorum. Benim için büyük bir şereftir. Hazırım ve bu günden itibaren emrinizdeyim. 24 saat beklemeye ne gerek var. Milli dava için hizmet edeceğim." Der.

Ahmet Oğuz Kotoğlu: "Reşat ile aynı düşüncedeyim, ona katılıyorum, görevi seve seve kabul ediyorum." Diye konuşur.

Teknenin adı Kosal iken Orhan Gazi, daha sonra ELMAS olarak değiştirilmiştir. Tekne İstanbul'dan Anamur'a getirilir, 4 Mart 1959 günü akşam 10 ton silah ve mühimmat ile Kıbrıs'a doğru yola çıkar, gece denizde Kıbrıslı TMTcilerle buluşma olmayınca geri döner. Tekneye bir telsizci alınır: Ali Levend.

İkinci seferde buluşma sağlanamaz. Silahların Kıbrıs kıyılarına indirilmesi kararı alınır. Tekneye polis memuru Kemal Abdullah rehber olarak alınır. Bu sefer de fırtınadan tekne kıyıya yanaşamayıp geri döner.

Nihayet 23 mart 1959 günü 15 ton silah ve mühimmat ile yola çıkılır ve Girne'nin yakınlarına yük boşaltılır.

17 Ekim 1959 da yapılan seferde 20 ton yükle yola çıkılır. Bir kahpenin ihbarı ile İngiliz Savaş gemisine yakalanırlar. Tekne Reşat Yavuz tarafından batırılır.

Kaptan Reşat Yavuz, A. Oğuz Kotoğlu ve Ali Levend mahkemeye verilir, avukatlığını R. Rauf Denktaş yapar. Dışişleri Bakanı F.Rüştü Zorlu İngilizlerle görüşür, üç kahraman Türkiye'ye sürgüne gönderilir.

R.Rauf Denktaş Kaptan Reşat Yavuz'a Girne'den bir ev verir. 23 Aralık 1977 günü evinin önündeki kuyuyu temizlerken gaz zehirlemesinden kaptan vefat eder.

Mezarı Medredeönü'ndedir.

Kaptan Reşat Yavuz'a Allah'tan rahmet diliyorum.

Bu kahramanımızın adının yaşatılması için ilgi bekliyorum. (Avni İşbakan)

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AYDIN ÜSTÜNTAŞ ÖDÜLÜ İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI
AYDIN ÜSTÜNTAŞ ÖDÜLÜ İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI
TAHTA AÇILDI!
TAHTA AÇILDI!