Advert

KOA HASTALARI RİSK ALTINDA

KOA HASTALARI RİSK ALTINDA
KOA HASTALARI RİSK ALTINDA Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Ordu Sağlık Müdürlüğü, Covid-19 riskinin KOAH hastalığında 5 kat arttığını açıkladı.

Dünya KOAH Günü nedeniyle yapılan açıklamada, Türkiye’de solunum sistemi hastalıkları ölüm nedenleri arasında KOAH'ın üçüncü sırada olduğuna ve bu ölümlerin % 45,6 kadarının KOAH nedeniyle olduğuna dikkat çekildi.

İl Sağlık Müdürlüğünün açıklamasında, şöyle denildi;

"KOAH hastalarında COVID-19 daha sık görülmemekle beraber ağır COVID-19 hastalığı riskinin KOAH hastalarında 5 kat arttığı bildirilmiştir. KOAH hastaları da toplumun tüm bireyleri gibi COVID-19’a karşı standart kişisel koruyucu önlemleri almalıdır.

KOAH hastalarında temel hedef; hastalığın mevcut idame tedavisinde değişiklik yapmadan (pandemi öncesinde kullanılan KOAH ilaçlarına aynı şekilde kullanmaya devam ederek) stabil halde tutabilmektir. Oksijen ve ev solunum cihazı tedavilerine de aynı şekilde devam edilmelidir.

Tedaviler aksatılıyor

Yapılan çalışmalarda, pandemi nedeniyle yüz yüze klinik ziyaretlerin azaldığı tespit edilmiş, aynı şekilde pulmoner rehabilitasyon programlarının kesintiye uğradığı gözlenmiştir. KOAH hastaları alevlenme dönemlerini evde geçirmeyi tercih etmişlerdir. Bu süreçler için tele sağlık ”uzaktan ya da online” sağlık uygulamaları geliştirilerek KOAH hastaları desteklenmektedir. " Haber merkezi

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
100'ER 100'ER ÖLÜYORUZ!
100'ER 100'ER ÖLÜYORUZ!
BAŞKAN HAYATINI KAYBETTİ
BAŞKAN HAYATINI KAYBETTİ