KİVİDE KIŞ BUDAMASINA DİKKAT!

KİVİDE KIŞ BUDAMASINA DİKKAT!
KİVİDE KIŞ BUDAMASINA DİKKAT! Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Son yıllarda Ordu'da fındıktan sonra en çok kazanç getiren ürün olan kivide kışlık bakım zamanı geldi çattı. Ordu Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Uzunlar, Kividen daha fazla verim alınabilmesi için kışlık budamanın usulünce ve zamanında yapılması gerektiğini söyledi.

Kivinin yaprağını döktükten sonra budanması gerektiğine dikkati çeken Uzunlar, "Budama yapmazsanız ürün hem az olur hem de kalitesiz olur." dedi.

"Yanlış budama zarar verir"

Yanlış budama sonucunda kiviye zarar verilebileceğini aktaran Uzunlar, "Kış budaması kivi için hayati önem taşıyor. Eğer üretici kivi budamayı bilmiyorsa, teknik yardım almalı. Aksi taktirde kiviye zarar verebilir. Yanlış budama sonucunda üretim ve kalite az olur. O yüzden kivi budanırken, ya teknik bir yardım alınmalı ya da bir bilenden izlenerek yapılmalıdır."

Mesafeye dikkat!

Kivi budanırken dalların arasındaki mesafelerin korunması gerektiğinin altını çizen Uzunlar, budama işlemi yaparken altta kalan ağaç dallarının da güneş almasını sağlamak amacıyla üstteki dalların budanmasının önemli olduğunu kaydetti.

Kivinin verim ve kalitesini artırmak için kışlık budama ve bakımın mutlaka yapılması gerektiğini belirten Uzunlar; "Kış budaması bitkinin yaprağını döktüğü dönemden su yürüyünceye kadar olan dönem içinde yapılır. Bu tarih 15 Şubat'ı geçmemeli" diyerek sözlerini tamamladı.

Ordu Hayat/Adnan Alparslan (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AYDIN ÜSTÜNTAŞ ÖDÜLÜ İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI
AYDIN ÜSTÜNTAŞ ÖDÜLÜ İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI
TAHTA AÇILDI!
TAHTA AÇILDI!