Advert

Kivide erken hasattan kaçının!

Kivide erken hasattan kaçının!
Kivide erken hasattan kaçının! Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Ordu Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Uzunlar, kivide hasat için belli şartların gerçekleşmesi gerektiğini hatırlatarak, kivinin erken hasat edilmesi durumunda, ürünün depo ömrünün kısalacağını söyledi.

 

Kivi hasadına az bir zaman kalmasına karşın hasat edilmeden önce aroma oranına bakmak gerektiğine değinen Uzunlar, 'kivinin aromasının en az 6.5 olması lazım' dedi.

"Erken hasada karşıyız"

Uzunlar, hasat zamanına riayet edilmesi gerektiğini savunarak; "Erken hasada karşıyız, erken hasat kivinin hem aromasını hem de raf ömrünü bozuyor. Aroma oranı 6,5 olması lazım. Hasat Kasım ayının ilk haftasını mı bulur bilemiyorum. Bu iklime bağlı bir konu olduğu için henüz konuşmak için erken. Havalar soğuk giderse toplanır ama havalar güzel giderse hasat zamanı biraz uzar diye düşünüyorum. Üreticileri buradan uyarıyorum, kesinlikle erken hasat yapmayın." dedi.

Erken hasat edilen kivinin depo ömrünün kısa, aroma lezzetinin ise istenildiği gibi olmayacağını söyleyen Uzunlar; kendine has bir aroması olan, coğrafi işaret alan Ordu kivisinin erken hasat edilmesinin marka değerine de zarar verebileceğini hatırlattı.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MERAL AKŞENER ORDU’YA GELDİ
MERAL AKŞENER ORDU’YA GELDİ
YEMİN VE RUHSAT TÖRENİ
YEMİN VE RUHSAT TÖRENİ