Advert

"KİVİCİLER DE DESTEKLENMELİ"

Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Ordu Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Uzunlar, fındık ve arıcılıkta olduğu gibi kivi üreticilerinin de desteklenmesi gerektiğini, bu şekilde yüzde 40'lık kivi açığını kapatarak ithalata son verebileceklerini söyledi.

Türkiye'de kivi üretiminin en çok Orta ve Doğu Karadeniz'de yapıldığını aktaran Uzunlar, en çok üretimin ise Yalova, Ordu ve Rize illerinde olduğunu dile getirdi.

Ordu'nun ise birçok ilçesinde kivi üretimi yapıldığını ancak suya yakınlığın ve toprağın uygun olmasının önemli olduğunu belirten Uzunlar, Altınordu, Ulubey, Fatsa Gülyalı, Perşembe, Ünye, İkizce ve Kabadüz ilçelerinde daha çok üretim yapıldığını ifade etti.

"Desteklerin sürekli verilmesini istiyoruz"

Türkiye'de Ordu ve Yalova başta olmak üzere birçok ilde kivi üretimi yapılmasına rağmen yine de kivi ithal edildiğini aktaran Uzunlar; "Ülke olarak kivi üretimini artırmamız durumunda dışarıdan kivi ithalatı sona erer. Ancak bunun için devletin üreticiye destekleme vermesi lazım. Geçen yıl fidan desteği verildi. Ama bu sene herhangi bir destekleme olmadı. İnşallah seneye kiviciler için destek çıkar. Bu desteği tekrar bekliyoruz. Desteklerin sürekli verilmesini istiyoruz. Bu sayede açığı kapatır ve ithalatı da bitiririz." dedi.

"İthalatı bitirebiliriz"

Kivi üreticisinin verdiği mücadeleyle desteği hak ettiğine değinen Uzunlar, sözlerini şöyle tamamladı; "Şuan ülkemize kivi üretimimiz yetmiyor. Yaklaşık yüzde 40'ını bazı ülkelerden ithal ediyoruz. İhtiyacın yüzde 60'ını ise biz üretiyoruz. Türkiye'de bu açığı kapatacak toprak mevcut. Bu noktada Karadeniz Bölgesi'nde üretime daha çok ağırlık verilmeli. Üretime ağırlık verildiği taktirde bu açığı kapatabileceğimize inanıyoruz. Ama bunun için kivi üreticileri olarak ilgili kurumlardan destekleme bekliyoruz. Fındık üreticileri ve arıcılar nasıl destekleniyorsa, aynı desteklemeyi kivi üreticileri olarak bekliyoruz. Eğer üretici desteklenirse, daha fazla üretim olur ve ülkenin kivi açığı kapanır. Yeter ki destekleme yapılsın. Biz üzerimize düşeni yaparız."

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KUPADA DİŞLİ RAKİP!
KUPADA DİŞLİ RAKİP!
ÖNER ABİYE SON GÖREV
ÖNER ABİYE SON GÖREV