Advert

"KİVİ ÜRETİCİSİ, ENFLASYONA KARŞI KAR ETTİ"

Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Ordu Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Kadir Engin, kivi fiyatlarının geçen yıla göre yüzde 50 artmasının sevindirici olduğunu aktararak,  "Ordu kivisi kaliteli kivi olduğu için peşin paraya satılıyor" dedi.

 

Ordu kivisinin marka olduğunu söyleyen Engin, kivide kullanılacak direkler ve gübreler hakkında da bilgilendirmelerde bulundu.

"Acele etmeyin"

'Ordu, kivi için iyi bir marka oldu. Bundan çok mutluyuz' diyen Engin, şunları söyledi; "Hem iklim hem de kalite bakımından bize uygun bir ürün. Daha çok taban arazilerde oluyor. Perşembe, Turnasuyu, Melet Vadilerinin kivi bahçeleri dolmasından dolayı mutluyuz. Kasım ayının 15'ine kadar kivi rahatlıkla toplanır. 10 Kasım'dan itibaren başlayın. Erken toplamanın faydası yok. Şekerini tam alacak ki raf ömrü daha uzun olsun. Ordu kivisi kaliteli kivi olduğu için peşin paraya satılıyor. Bu kaliteli kiviyi de zamanında toplamak zorundasınız. Acele etmeyin. Toplanıp süratle depoya götürülmesi lazım. Toplanan kiviler en geç 2. gün alıcıya teslim edilmeli. Kivi fiyatlarının yüksek olması çok sevindirici. Geçen yıl 4 lira olan kivi bu yıl 6 lira. Yüzde 50 gibi bir fiyat farkıyla kivi pazarda fiyat buluyor. Kivi üreticisi, enflasyona karşı çok iyi bir kar ediyor.

"İki kiviye bir direk"

Her kiviye bir direk değil, iki kiviye bir direk dikiyoruz. Bir direk iki kiviyi taşıyabiliyor. Sistem olarak Ziraat Müdürlüğü'nün önderliği sistem yanlış ve çok pahalı. Örneğin bir T kivi direği hem ağır hem de pahalı 100 lira. Ama bizim diktiğimiz iki kiviye tek direk sistemi Yalova, Türkiye'nin geneli, İtalya ve Yunanistan'da yapılan bahçelerde kullanılıyor. Çardak sisteminde tellerle desteklenerek iki kiviye sadece 40 liralık direk dikiyoruz. İkiye bölünce de bir kiviye sadece 20 liralık direk kullanıyoruz."

Engin, sözlerini şöyle tamamladı; "100 gr. kivi üzerinde kivi üretmek için kışlık bir kg. gübreyi Ocak-Şubat aylarında tabana sermek gerekiyor. Kompoze gübreyi İlkbahar döneminde 5 ay boyunca yarımşar kilo atıyoruz."

Ordu Hayat/Yılmaz Ülgü

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Fatsa galibiyete alıştı!
Fatsa galibiyete alıştı!
MERAL AKŞENER ORDU’YA GELDİ
MERAL AKŞENER ORDU’YA GELDİ