Advert

KİVİ ÜRETİCİLERİ 5 LİRA FİYAT BEKLİYOR

KİVİ ÜRETİCİLERİ 5 LİRA FİYAT BEKLİYOR
KİVİ ÜRETİCİLERİ 5 LİRA FİYAT BEKLİYOR Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Ordu Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Uzunlar, kasım ayında hasadı yapılacak kivinin kilogram fiyatının en az 5 lira olmasını beklediklerini söyledi.

Yalova'dan sonra kivi üretiminde Türkiye ikincisi olan Ordu'da hasat öncesi geri sayım sürüyor. Kivi hasadına yaklaşık 1.5 ay kaldığını aktaran Uzunlar, "Bu sezon kivinin rekoltesi biraz düştü. Ordu'da 7 bin ton kivi hasadı bekleniyor." dedi.

"Rekolte az olabilir"

Geçen sezon 7 bin ton rekolte olduğunu kilogram fiyatının ise 4 lira olarak belirlendiğini hatırlatan Uzunlar, şunları söyledi; "Geçen yıl 7 bin ton civarında kivi oldu. 2020 yılı kivi rekoltesi geçen yıla göre az ya da eşdeğer olabilir. Çünkü kivide geçen yıl ki bolluk yok. Kivinin az olması fiyatları da artıracak. Rekoltenin düşük olduğu bu sezon fiyatın da artmasını bekliyoruz. Bu yıl kivi fiyatlarının 5 liranın altına düşmemesi lazım. Tabi alıcıların vereceği karar da önemli."

"Pazar sorunu yok"

Kivinin kilogram fiyatı için 5 liralık fiyatın normal olduğuna değinen Yusuf Uzunlar, "Türkiye'de yetişen kivinin önü her zaman açıktır. Ordulu kivi üreticileri de bugüne kadar pazar sorunu yaşamadı. Fiyat beklentimiz ise 5 lira. Zaten kivi parası peşin ödeniyor. Dolayısıyla bu yıl kivinin, üreticisinin yüzünü güldürmesini umuyoruz." diye konuştu.

Kivinin yağmurdan, fırtınadan fazla zarar görmediğini belirten Uzunlar, yeterli tozlaşma olmadığı için kivide sıkıntı oluştuğunu dile getirdi.  

Rekolte çalışmalarının henüz yapılmadığının altını çizen Uzunlar, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Ordu Kivi Üreticileri Birliğinin oluşturduğu komisyonun üyelerinin Ekim ayı içerisinde bir çalışma yaparak 2020 yılı kivi rekoltesinin ortaya çıkacağını söyledi.

Türkiye'de aroması en iyi kivinin Ordu'da olduğunu belirten Uzunlar, Ordu kivisinin depo ve raf ömrünün de uzun olmasının ilgiyi artırdığını kaydetti.

Kivide hasadın geçen yıl Kasım ayının başında yapıldığını hatırlatan Uzunlar, bu yıl ise iklim ve havanın durumuna göre hasadın bir hafta geç başlayabileceğini ifade etti.

Uzunlar, son olarak arazisi müsait olanlara kivi bahçeleri dikmeleri önerisinde bulundu.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tarım müdüründen anlamlı hareket!
Tarım müdüründen anlamlı hareket!
72 kişi daha koronavirüse yenildi
72 kişi daha koronavirüse yenildi