Advert

"KİVİ HASADI İÇİN ACELE ETMEYİN"

Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, kivi hasadının Kasım ayının ikinci haftası itibariyle başlayacağını belirterek, bu yıl 8 bin 250 ton rekolte beklediklerini söyledi.

Kivi hasadı için acele edilmemesi gerektiğini altını çizen Yılmaz; "Ülkemizde aroma ve depodaki dayanıklılığı ile Coğrafi İşaret alıp marka haline gelen Ordu kivisinin pazar değerini korumak ve üreticilerimizin daha çok kazanmasını sağlamak için kivinin tam olgunluğa geldiği zamanda hasat edilmesi gerekmektedir." dedi.

"Marka değeri için..."

Yılmaz, kivi hasadı ile ilgili şunları söyledi; "Bu yıl yaklaşık 8.250 ton rekolte beklediğimizi belirten İl Müdürümüz; "Kivi meyvesinin olgunlaşması diğer meyvelerde olduğu gibi dış görünümünden belli olmaz ve doğal yollardan anlaşılmaz. Kivi meyvesinin hasat olumuna gelip gelmediği Refraktometre denilen cihazla meyve içerisindeki suda çözünen kuru madde miktarının ölçümü yapılarak anlaşılır. En uygun hasat zamanı için refraktometre ile yapılan ölçüm sonucunda meyve içerisindeki kuru madde (SÇKM) miktarının % 6,5 ile 7,0 arasında olması gerekmektedir. Suda çözünen kuru madde (SÇKM) miktarına üreticilerimiz ister kendileri bakabilir, Refraktometresi olmayan üreticilerimiz ise İl Müdürlüğümüz ve İlçe Müdürlüklerimizdeki Teknik Elamanlarımıza baktırabilirler. "Ordu Kivisi" marka değerinin korunması için erken hasattan kaçınmalıyız."

Uyarılarda bulundu

'Hasatta kivi meyvesinin sap kısmı meyve dibinden koparılmalı, meyve sapı ağaçta bırakılmalıdır' diyen Yılmaz, sözlerini şöyle tamamladı; "Hasat edilen kivi meyvesi çuvallara konulmamalı kasalara zedelenmeden istif edilmelidir. Standart olgunluğuna erişmiş kivi meyvelerinin tamamı bir seferde hasat edilmelidir. Hasat mümkünse sabahın erken saatlerinde, yağmursuz ve serin bir zamanda yapılmalıdır. Meyveler hasat edildikten sonra bahçeden taşınma zamanına kadar gölgede bekletilmelidir."

Haber merkezi

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SARI CELAL’İ DE KAYBETTİK
SARI CELAL’İ DE KAYBETTİK
AKKUŞ'A KORONA ARASI YARAMADI!
AKKUŞ'A KORONA ARASI YARAMADI!