Advert

KENTSEL DÖNÜŞÜM TARTIŞMASI!

KENTSEL DÖNÜŞÜM TARTIŞMASI!
KENTSEL DÖNÜŞÜM TARTIŞMASI! Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Ordu Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül Ayı Olağan Toplantısı'na Altınordu Yeni Mahalle'de bulunan Küçük Sanayi Sitesi'nin kentsel dönüşüm kararı damga vurdu. Küçük Sanayi Sitesi'nde kentsel dönüşüme başlanacağı belirtilirken, CHP Meclis Üyesi Ziya Karadeniz, burasının yıkılması durumunda 2-3 bin kişinin olumsuz etkileneceğini söyledi.

 

Yeni Mahalle'de bulunan Küçük Sanayi Sitesi'nde kentsel dönüşümün kısa süre içerisinde başlayacağı açıklanırken, buradaki esnafların ise Ulubey Yolu üzerinde açılacak olan Oto Galericileri Sitesi'ne gönderileceği öğrenildi.

"Yılbaşına kadar"

İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı İlhan Yılmaz, kentsel dönüşümün ilk olarak Altınordu ilçesi Yeni Mahalle’de bulunan Küçük Sanayi Sitesinden başlayacağını belirterek, “Sürecin başındayız. Yıl başına kadar öncelikle Küçük Sanayi Sitesinin olduğu yerde hayata geçirmeyi planladığımız çalışma kapsamında esnafı belirlediğimiz yeni alana taşımak istiyoruz. Daha sonra projeyi deklare ederek ilde kentsel dönüşüm çalışmasının startını vermek istiyoruz." dedi.   

"2-3 bin kişi etkilenecek"

CHP Meclis Üyesi Ziya Karadeniz ise kentsel dönüşüm kararına tepki göstererek; "Riskli alan ilan edilen sanayi sitesinde 150 işyeri ve çevresinde 100 ev vardır. Burada 700-800 kişi çalışmaktadır. Çalışanların aileleri de hesaplandığında 2-3 bin kişi etkilenecektir. Mülk sahipleri ile görüşülmemiştir, ne yapılacağı anlatılmamıştır. Duyumlarımıza göre çok katkı mesken yapılacağı konuşulmaktadır. Sanayice iş yapan kiracılar, iş yeri sahipleri ne yapacak açıklanmalı. Esnaf, Ulubey yolu üzerindeki Oto Galericileri Sitesi'ne gittiğinde aynı işi yapamaz. Zaten böyle bir proje var ise Altınordu Belediyesi'ne neden altyapı ve asfalt çalışmaları için 4 milyon harcama yaptırıldı? Yağan yağmurda işyerlerine su bastı, harcanan paraya yazık değil mi?" diye sordu.

"Tek katlı binalar mı riskli?"

Karadeniz; "Belki haberiniz yoktur; riskli alan dediğiniz yerdeki işyeri sahipleri riskli alan değildir diye Danıştay kararı aldılar. Bu zıtlık değil mi? Sahildeki çok katlı binalar 40-50 yıllık binalar riskli değil, tek katlı işyerleri riskli oluyor. Para yok diye her ay kredi talep ediyorsunuz. Belde Evler'den ev alan ev sahiplerinin parasını ödemiyorsunuz. Yarın da sanayide aynı durum olmasın!" diyerek sözlerini tamamladı.

Öte yandan daha önce kentsel dönüşüme girecek olan Yeni Mahalle'deki Öğretmenler Sitesi ise açılan iptal davası sonucu kentsel dönüşümden çıkarılmıştı.

Ordu Hayat/Seran Eren Şensoy 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"SAĞLIK MÜDÜRÜ NE İŞ YAPIYOR?"
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI