Advert

Kendi gübreni kendin yap

Kendi gübreni kendin yap
Kendi gübreni kendin yap Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

 

Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürü Aysun Akar, fındık zurufunun kompostlama işlemi sonrası doğal ve yararlı bir gübreye dönüştüğünü söyledi.

Fındığın hasat ve harmanlama işlemlerinin sonunda ülkemizde her yıl 250 bin ile 300 bin ton arası fındık zurufu ortaya çıktığını belirten Aysun Akar, bunun kompostlama işlemine tabi tutulması durumunda toprakların fiziksel ve kimyasal özelliklerini düzenleyen organik bir maddeye dönüştüğünü açıkladı.

Değeri bilinmiyor

Bu değerli atığın çoğunlukla yakıldığını veya kendi halinde yol kenarlarına bırakıldığına dikkati çeken Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürü Aysun Akar, şu bilgi ve tavsiyelerde bulundu:

“Hâlbuki üreticilerimiz çok basit bir uygulamayla fındık zuruflarını kompost yaparak yarayışlı hale getirebilirler. Böylelikle değerli bir organik atık ziyan olmamış hem de yıldan yıla fakirleşen topraklarımızın yapısını iyileştirmeye katkı yapılmış olur.

Bedava gübre

Fındık zurufundan kompost yapımı çok kolay. Zuruflar 20-30 cm.lik katman halinde serilir. Bu katmana bir kat kireç serpildikten sonra üzerine 20-30 cm.lik bir zuruf katmanı daha yapılır onun üzerine de tarım kireci serpilir. Zuruf katmanlarının yapımına bu şekilde devam edilerek bir yığın oluşturulur. Yığın ıslatılır ve üzeri mikroorganizmaların daha sağlıklı çalışabilmesi için uygun sıcaklığı oluşturmak amacıyla naylon bir örtü ile örtülür. İki günde bir mikroorganizmaların aktivitesi sonucu oluşan sıcaklığı dağıtmak ve nemi sağlamak amacıyla sulanarak karıştırılır. Bu şekilde kompost 5-6 ay arasında bir sürede yeterli olgunluğa gelecektir.

İster bahçede, ister saksıda

Olgunlaşmış olan kompost istenirse fındık bahçelerinde ocak diplerine, özellikle toprağın azaldığı bölgelere,  istenirse tarla hazırlığında toprak ile karıştırılarak, istenirse süs bitkileri yetiştiriciliğinde kullanılabilir. Fındık zurufu toprağın fiziksel ve kimyasal yapısını iyileştirdiği gibi su tutma kapasitesinin yüksek oluşu bakımından da değerlidir.

İşlemeden kullanmayın

Fındık zurufunun kompostlama işlemi yapılmadan bahçe ve tarlalarda kullanımı ise patojen mikroorganizmaların yayılabilmesine sebep olduğu için sakıncalıdır.” Haber merkezi

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"SAĞLIK MÜDÜRÜ NE İŞ YAPIYOR?"
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI