Advert

Kalp krizine karşı günde 30 gr. fındık

Kalp krizine karşı günde 30 gr. fındık
Kalp krizine karşı günde 30 gr. fındık Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

 

Medical Park Ordu Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Melisa Karataş, “Her gün 30 gram fındık tüketerek bağışıklığınızı güçlendirebilir, kalp krizi riskinizi azaltabilirsiniz” dedi.

En güzel atıştırmalıklardan biri olan fındığın faydalarının saymakla bitmediğini söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Melisa Karataş; “Hasta olmamak, yaşam sürenizi uzatmak ve bağışıklığı güçlendirmenin yolu fındıktan geçmektedir” diyerek fındığın faydaları konusunda bilgilendirmede bulundu.

Düzenli fındık yiyin

Düzenli olarak her gün fındık tüketmenin kalp krizi geçirme riskini azaltmakta etkili olduğunu söyleyen Karataş; “New England Tıp Dergisi'nde yayımlanan bir çalışma; en büyük faydayı her gün bir porsiyon kuruyemiş tüketenlerin gördüğünü söylemektedir. Çalışmada 120 bin kişi, 30 yıl boyunca izlenerek; her gün kuruyemiş tüketenlerin yaşam süresinin hiç yemeyenlere oranla yüzde 20 daha uzun olduğu saptanmıştır. Tüketilen kuruyemişler arasında ise fındık önemli bir yer almaktadır” diye konuştu.

Kalp krizi riskini azaltıyor

İyi bir enerji kaynağı olan fındığın kolesterolü düşürdüğünü ve kalp ritmini ayarlamaya yardımcı olduğunu da belirten Karataş, şöyle devam etti;

“Yani tam bir kalp dostudur. Düzenli olarak her gün fındık yemek kalp krizi geçirme riskini azaltmakta çok etkilidir. E vitamini açısından da zengin olan bu besin, mesane kanseri başta olmak üzere pek çok kanser türünün oluşumunun engellenmesine destek olmaktadır. Kas hacminin artmasına ve kasların güçlenmesine de katkıda bulunan fındık ayrıca güçlü kemikler için bol miktarda ihtiyacımız olan kalsiyum ve magnezyumu da almamızı sağlamaktadır. Tüm bunları toparladığımızda aslında fındığın günlük beslenme için son derece önemli ve faydalı olduğu ortaya çıkmaktadır. Günlük 30 gram fındık tüketerek sağlıklı ve zinde bir yaşam sürebilirsiniz.” Haber merkezi

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"SAĞLIK MÜDÜRÜ NE İŞ YAPIYOR?"
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI