Advert

" KAHVECİYİ BİTİRDİNİZ SIRA ÇORBACILARDA!"

Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel TBMM’de söz alarak kahveci ve çorbacı esnafının sorunlarına değinerek, sorunların acilen çözülmesini istedi.

Türkiye'de 110.000 Kahveci esnafı olduğunu ifade eden Adıgüzel çalışanları ve aileleri ile birlikte 1 milyon kişiyi ilgilendiren sorunların acilen çözülmesini istedi.

"Kahveciler desteklenmeli"

Saat 22 düzenlemesi ile çorbacıların büyük sıkıntıya girdiğini belirten Adıgüzel konuşmasında şunları ifade etti:

“Pandemi sürecinden en çok etkilenip belirsizlik içinde kalan kahveci esnafı olmuştur. 9 aydır uygun şartlar sağlanarak oyun oynamasına izin verilmediğinden gelir elde edememekte üstüne bir de kira giderleri ve personel giderleri devam etmektedir. Bazı mülk sahipleri iyi niyetle yarı kira uygulaması yapmaktadır. Hatta bu yönde bir de mahkeme kararı vardır. Bu yarı kira uygulamasının bir mevzuatla pandemi süresince bir genel kural olarak getirilmesinde büyük fayda vardır. Ayrıca Kahveci esnafının personel maaşlarını desteklenmesi, vergi kolaylığı, hibe desteği ve faizsiz uzun vadeli kredi ile desteklenerek ayakta kalması sağlanmalıdır. Bu sektöre en çok belirsizlik düşündürmektedir. Birçok kahveci dükkanı kapatmış, belki birçoğu daha sonra açamayacak durumdadır.

"Karar düzeltilmeli"

Diğer bir esnaf grubu lokantacılar için son çıkan saat 22.00 sınırlaması yanlış olmuştur. Gece 22’den sonra kim yemek yemeye gider. Ya aç olan ya şekeri düşen… Üstelik bu saat yoğun bir saat değildir. Gündüz saatlerine göre çok daha az müşteri gelmektedir. Bu nedenle lokantacılar ve çorba satan esnaf için bu karar hemen düzeltilmelidir."

Haber merkezi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞKAN HAYATINI KAYBETTİ
BAŞKAN HAYATINI KAYBETTİ
VAKALAR ÜLKE GENELİNDE ARTMAYA DEVAM EDİYOR
VAKALAR ÜLKE GENELİNDE ARTMAYA DEVAM EDİYOR