Advert

İSO İkinci 500’de Ordu’nun yüksek performans gösteren şirketi

İSO İkinci 500’de Ordu’nun yüksek performans gösteren şirketi
İSO İkinci 500’de Ordu’nun yüksek performans gösteren şirketi Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

 

Türkiye'nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde bir önceki yıla göre 249 sıra yükselerek 73’üncü sıraya yerleen Şenocak Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Cem Şenocak, yeni yatırımlar için yeni Organize Sanayi Bölgesi’ni bekliyor.

1953 yılında Hacıveli Oğulları olarak İsmet Şenocak ve ağabeyleri tarafından kurulan 1986 yılında Cem Şenocak’la Şenocak Gıda adını alan 2015’de 3’üncü kuşak İsmet Yiğit Şenocak ve 2017’de Kadir Mert Şenocak’ın katılımı ile 3 kuşak bir arada olan bir aile şirketi olan Ordu’da kurulu Şenocak Gıda, geçen yılın performansını en çok yükselten şirketi oldu. Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasında 2018’de 249’uncu sırada olan Şenocak Gıda, bu grafik ile 2019’da 176 sıra birden atlayarak, 73’üncü sıraya yerleşti.

Şenocak Gıda; fındık alım şubeleriyle birlikte, kırım, kavurma ve işleme tesisleri ile birlikte iç ve dış pazara ürünlerini sunup, imalat ve ihracat yapmakta.

Fındığa talep arttı

Pandemi döneminin gıda sektörünü diğer sektörler kadar olumsuz etkilemediğini belirten Cem Şenocak, “Kuruyemiş,çikolata, bisküvi ve pastane sektörlerinde tüketim artışı yaşandı. Ayrıca 2019 yılında Amerika ve Çin ilişkilerinin gerilmesi, fındık üreten diğer ülkelerde rekoltenin düşük olması ülkemize ve firmamıza ihracat ve imalat talebini artırdı.  Bunların da ciromuzun artışında önemli etkisi oldu” dedi.

Sağlam temel, kalite ve güven

Cem Şenocak, zorlu süreç ve ekonomik sıkıntılara ragmen firmalarının 276 sıra birden yükselişlerinin formülünü şöyle açıklıyor;

“2017 yılında hakkın rahmetine kavuşan kurucumuz önderimiz İsmet Şenocak‘ın attığı sağlam temel üzerine 2 ve 3’üncü kuşakların yönetim ve ihracatı geliştirmesi, 42 ila 15 yıl arası tecrübeli yönetici ekibimizin işini sevmesi, birbiriyle kaynaşması dünyada geçerli tüm kalite sistemlerini önemseyerek şirketimizde uygulanması. Ayrıca alım ve satış tarafında geniş müşteri yelpazesi ve emin adımlarla büyümeyi hedef koymuş bir yapımız olması, tabi bunların yanında bölgemizin altın ürünü olan fındığımızdan geçimini sağlamaya çalışan üreticimizin alın terini, emeğini en iyi şekilde değerlendirmeyi prensip edinmiş olmamız da bu başarıda büyük önem arz etmektedir.”

Sektörün önü açılmalı

Firma olarak finansman giderlerinin, döviz ve faizdeki artışın kendi sektörlerini de olumsuz etkilediğini belirten Şenocak, “döviz kurlarının ve faizin artışı ülkemizde tüm kesimlere zarar verdiği gibi firmamıza da zarar vermekte ancak genel karlılıklarımızın içersinde tolere edilmekdedir. Ülkemiz eskiye göre çok daha güçlüdür. Ve geçmişte olduğu gibi döviz ve faiz sorununu en iyi şekilde yönetip çözeceğine inanıyoruz” diye konuştu.

Yeni OSB, yeni yatırım

Müşteri yelpazesinin talebine göre her yıl yeni makineler takviye ettiklerini de belirten Cem Şenocak, 2021 yılında şekerli fındık ezmesi ürünlerini marketlerde tüketiciye sunmaya yönelik bir çalışma içinde olduklarını da belirterek, yeni yatırım için ise yeni organize sanayi bölgesini beklediklerini açıkladı.

Destek doğru adrese gitmeli

Doğu Karadeniz’de bahçeler bakımsız ve yaşlı olduğu için küçük üretici ortalama 1 ton fındık üretirken, Batı Karadeniz’de ise bu miktarın 7 ton olduğunu belirten Şenocak, “meyilli arazide (Ordu ve Giresun yüzde 99) bahçesine bakan ve iyi tarım uygulayan üreticimize ve kademeli olarak dönümde küçük bahçeye daha fazla alan başı destek vermek gerekiyor” dedi.

Aşırı rekabet

Türkiye’de fazla fındık fabrikası olduğu için aşırı bir rekabet olduğuna da vurgu yapan Cem Şenocak, şu öneride bulundu;

“Bu da birtakım sıkıntılara sebep oluyor. İhracat yaptığımız firmalar fındık üretimi yapılan diğer ülkelerdeki fındık fiyatını önümüze getiriyorlar. Türkiye öncü ve büyük fındık üreticisi ülke olduğu için diğer ülkeler bunun altında fiyatlarla fındığını satmaya çalışıyor. Bu da büyük rekolteli yıllarda bizim elimizde stokların oluşmasına neden oluyor. Ancak yine burada alan bazlı destekleme önemini gösteriyor. Bu model fındık üreticisinin sorununu çözecek bir uygulamadır. Fındık alımındaki zararları önleyip tarımda en önemli ihraç ürünümüzün önü açılır. Ve böylece dünyadaki rakip ülkeleri fındık dikimine teşvik etmemiş olur pazar payımızı artırırız.” Haber merkezi

 

 

 

 

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"SAĞLIK MÜDÜRÜ NE İŞ YAPIYOR?"
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI