Advert

İLK FINDIKLAR KORAY TİCARET VE ÇITIRAK’TAN!

İLK FINDIKLAR KORAY TİCARET VE ÇITIRAK’TAN!
İLK FINDIKLAR KORAY TİCARET VE ÇITIRAK’TAN! Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Dünya 2020 Yılı Mahsulü Naturel İç ve Kabuklu Fındığı Ekonomiye İlk Kazandıran Firmalar Ödül Töreni Ordu’da düzenlendi. Naturel iç fındıkta ödülü Çıtırak Fındık alırken, kabuklu fındığı ekonomiye ilk kazandıran ise Koray Ticaret oldu.

2020 ürünü fındığı ilk defa kırıp hazırlayan ve ilk parti kabuklu fındığı satan firmalar, Ordu’da ilk kez düzenlenen tören ile ödüllerini aldılar.

“Amacımız moralleri yükseltmek”

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Osman Çakmak; “Ülkeniz ve ilimiz için önemli bir geçim kaynağı olan fındığın ekonomimize kazandırılması için büyük emekleri olan, yabancı sermayelerin ülkemize kırmızı halılar serilip çağrılmasına rağmen yatırımdan vazgeçenler karşısında yerli ve Milli fındık sermayemiz sektöre ve ülkemize döviz kazandırmaya devam etmektedir. Arkadaşlarımızla beraber hiç yapılmayan ödül törenini gerçekleştirmek istedik. Bunu gelenek haline getireceğiz. Pandemi döneminde üreticinin emeğini ekonomiye kazandırıp, istihdam yaratan arkadaşlarımıza sezon öncesinde moral vermek için bir ödül töreni gerçekleştiriyoruz. Dünyada 2020 yılı hasadı başladı. İlk defa dünyada iç fındık ve kabuklu fındığı üreticiden alıp sanayicine yükleyen iki güzide firmamıza ödül vereceğiz.” dedi.

OTSO Meclis Başkanı Levent Yıldırım ise; “Türkiye’nin ve Ordu’nun en önemli sektörlerinden olan fındığın pazara inişini coşkuyla kutlamanın sevinci içersindeyiz. Türkiye’mize ciddi döviz kazandıran bu sektörün canlı olması bizi de onurlandırır.” diye konuştu.

“İhracat düşecek”

Karadeniz İhracatçıları Birliği (KFMİB) Başkan Yardımcısı Dursun Oğuz Gürsoy, ‘Bu sene rekolte beklenenden az görünüyor. Tarım Bakanlığı 665 bin ton açıkladı, 670 bin ton İhracatçı Birlikleri açıkladı. Net rekolte hasattan sonra belli olacak’ diyerek şunları kaydetti; “Özelikle sahil kesimden ilk mahsul fındıkları geldi. Randımanlar kırılmaya başladı. İlk parti fındık hazırlandı. Sahil kesimde randımanlar biraz düşük. Bunun sebebi çotanaklarda tane sayısının çok olması. Sahil bölgesi, genel rekoltenin yüzde 25’ini oluşturuyor. Orta bölge önemli. Çakıldak bölgesi dediğimiz yüksek kesimlerde hasat henüz başlamadı. Şuana kadar gelen fındıklarda kalite düzgün görünüyor. Aflatoksin, çürük ve küf yok. Rekoltenin az olmasından dolayı ihracatımız biraz aşağıya gelecek. Bu bizim ihracatımıza da yansıyacaktır. 275-300 bin ton civarında bir ihracat gerçekleştiririz. Geçen yıl üreticinin yüzde 70’i, yılbaşına kadar fındıklarını satma yoluna gitmişlerdi. Biraz daha evde bekletmeliler. Sakladıkları depoların kuru, rutubetsiz ve havadar olmasına önem göstermeliler. Rutubetin yüzde 6’nın altında olması lazım. O yüzden naylon çuval kullanmayın.”

İlk kabuklu fındığı sanayiye kazandıran Koray Ticaret Sahibi Yüksek Göl’e ödülünü OTSO Meclis Başkanı Levent Yıldırım verdi. Göl, üreticilere bol ve bereketli bir sezon diledi.

Dünyada kabuklu fındığı ilk kez kırıp iç fındık haline getiren ve ülkemizin ihracatına katkı sunan Çıtırak Fındık Genel Müdürü İlyas Yalçın’a ise ödülünü KFMİB Başkan Yardımcısı Dursun Oğuz Gürsoy ile Giresun Yavuzkan Hazel Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Yavuz verdi.

Ordu Hayat/Yılmaz Ülgü

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tarım müdüründen anlamlı hareket!
Tarım müdüründen anlamlı hareket!
72 kişi daha koronavirüse yenildi
72 kişi daha koronavirüse yenildi