“İHTİYACINIZ KADAR SATIN”

“İHTİYACINIZ KADAR SATIN”
“İHTİYACINIZ KADAR SATIN” Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, fındık fiyatının maliyetinin en az 23 lira 75 kuruş olmasına karşın şuan serbest piyasada 21 liradan işlem gördüğünü belirterek, üreticilere ‘ihtiyacınızı görecek kadar fındık satın’ tavsiyesinde bulundu.

Fındığın 12 ay boyunca uğraşılarak ortaya çıkan bir ürün olduğunu aktaran Şensoy, bunun dikkate alınarak hareket edilmesi gerektiğini savundu.

Fındık fiyatının artmasının üreticilerin elinde olduğunu belirten Haluk Şensoy, fındığın kaderini bu yıl da üreticilerin belirleyeceğini dile getirdi.

“Fiyatın yükselmesi üreticinin elinde”

Fındık üreticilerinin geçmiş yıllarda da maliyetin altındaki düşük fiyatlara fındık satmak zorunda kaldığını hatırlatan Şensoy, sözlerine şöyle devam etti; “TMO, 50 randıman levant kalite fındığı 22 liradan alıyor. Ama serbest piyasada fiyat şuan 21 liralara kadar geriledi. 1 kg fındığın maliyetini 23 lira 75 kuruş açıklamıştık. Hem TMO’nun hem de serbest piyasanın fiyatı şuan maliyetin altında. Fındığın serbest piyasada taban fiyatın üzerine çıkması üreticinin elinde. Bu durumu tersine çevirmek için üreticiler ihtiyacı kadar fındığı pazara indirmeliler. Bu şekilde fındık fiyatı yükselişe geçebilir.” dedi.

Fındığın pazara indirilmesi için acele edilmemesi ve ihtiyaç kadar satılması gerektiğini savunan Şensoy; “  Üreticilerimizin ihtiyacından fazla olan fındığı pazara indirmemesi, emanete bırakmayarak kendi imkânlarıyla depolayabilmesi serbest piyasadaki oluşan fiyatın memnun edici seviyeye gelmesini sağlayabilir. Aksi taktirde fındık fiyatları üreticilerimizi üzmeye ve mağdur etmeye devam eder.” diyerek sözlerini tamamladı.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SATILIK FINDIK BAHÇESİ
SATILIK FINDIK BAHÇESİ
Belediye memur alacak
Belediye memur alacak