Advert

“HUKUK TANIMAZLIK!”

 “HUKUK TANIMAZLIK!”
 “HUKUK TANIMAZLIK!” Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

 

Baro genel kurullarının bir gün kala İçişleri Bakanlığı tarafından ertelenmesine ülke genelinden tepki yağıyor. Ordu Barosu Başkanı Av. Haluk Murat Poyraz, bu kararın demokrasiye darbe olduğunu söyledi.

Erteleme kararına AK Parti’nin hafta sonu yapılan Korgan ilçe kongresinden bir fotoğraf paylaşarak tepki gösteren Av. Poyraz, “Bu görüntü bir siyasi partimizin bugün yapılan ilçe kongresi. Seçilen sayın başkan ve yöneticileri tebrik ediyorum. Demokrasi tecelli etmiştir. Yalnız merak ediyorum pandemi sadece baro genel kurul ve seçimlerinde mi etkili ki siyasi partiler, sendikalar genel kurullarını yapabiliyorken barolar yapamıyor? Vardır elbet büyüklerimizin bir bildiği, ama biz kıt aklımızla anlayamıyoruz!” dedi.

“Mücadelemiz sürecek!”

Türkiye’de ilk Kovid-19 vakasının açıklandığı tarih olan 10 Mart’tan bu yana aradan geçen sürede, baroları parçalama kanunlarından düğünlere, siyasi partilerin kongrelerinden mitinglere ve açılışlara kadar hiçbir “etkinliğin” ertelenmediği ülkemizde baro seçimlerinin ertelenmesinin, oy vermek ve baronun organlarını belirlemek yetkisine sahip bütün avukatların iradelerine ipotek koyulması anlamına geldiğine işaret eden Ordu Barosu Başkanı Av. Haluk Murat Poyraz, “Bu hukuksuzluğa karşı yasal yollarla mücadelemizi sürdüreceğimizi bildirmekle birlikte, bu hukuk tanımazlığın seçme ve seçilme hakkını keyfi olarak ortadan kaldırması bakımından hukuk güvenliği ilkesine ve demokrasimize telafisi imkansız zararlar vereceğini tarih önünde yetkililere bir kez daha hatırlatıyoruz.” Diye konuştu.

“Dava açılmalı”

Başkan adaylarından Av. Atila Tatar da iptal kararına tepki göstererek, “yaklaşık altı aydır benzer bir çok etkinliğin yapılmış ve halen bundan sonra da yapılıyor olması, örneğin aynı koşullarda ki nikah, siyasi parti kongrelerinin ertelmemesi kararın başka amaç için alındığı yönündeki düşüncelerin oluşmasına yol açmıştır” dedi.

Baro seçimlerinin Ekim ayının ilk haftasında yapılmasının bir yasa hükmü olduğunu da hatırlatan Av. Tatar, şunları söyledi:

“Öncelikle bir çok meslektaşının işaret ettiği üzere yasa hükmünün ifasını genelge ile engellemek hukuka aykırıdır. Benzer bir çok etkinlik yapılmaya devam edilirken, seçmenleri Avukat olan meslek kuruluşumuzun seçimlerinde, meslektaşlarımızın salgına karşı gerekli önlemleri alacağından ve tercihlerini özgürce yapacağından kuşkum bulunmamaktadır. Açıkça hukuka aykırı olduğunu düşündüğüm erteleme kararına karşı Baro Başkanlığımızın dava açma iradesi olacaksa baro lehine müdahil olacağımın bilinmesini, aksi halde Baro Başkan adayı sıfatı ile bireysel olarak dava açacağımı meslektaşlarımın bilgi ve takdirlerine arz ederim.” Haber merkezi

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KUPADA DİŞLİ RAKİP!
KUPADA DİŞLİ RAKİP!
ÖNER ABİYE SON GÖREV
ÖNER ABİYE SON GÖREV