Advert

HEYELAN TARİH OLACAK!

HEYELAN TARİH OLACAK!
HEYELAN TARİH OLACAK! Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin, Korgan ilçesinde bulunan Sülük Gölü ve çevresinde, yaşanan heyelanların önüne geçmek için başlattığı çalışmalarda sona yaklaşıldı.

Ordu’da ilklere imza atmaya devam eden Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, 80 yıllık bir soruna neşter vuruyor. Ordu’nun Korgan ilçesinde 3 yılda bir arsa sınırlarının değiştiği, 200 evin risk altında olduğu, 23 mahalleye ulaşım sağlayan yol üzerindeki bölge heyelan riskinden kurtuluyor. 5 bin 500 kamyon kazı ve taş dolgu çalışması yapılan Sülük Gölü ve çevresinde finale yaklaşıldı.

80 yıldır heyelan oluyor

1939 yılında Erzurum’da yaşanan deprem sonrası küçük çaplı heyelanların başladığı Korgan'ın 3 mahallesinde heyelanlar her geçen yıl artarak devam ediyor. Yazıcı, Tepe ve Dip Mahallesi’nde bulunan 110 dönümlük arazi günden güne kayarak, yerinden oynamaya başladı. Heyelanla birlikte toplam 23 mahalleye ulaşım sağlayan karayolunda da yaşanan göçmeler ve heyelanlar sonrası, yol zaman zaman trafiğe kapandı. Yaklaşık 70 kişinin tapulu arsasının bulunduğu alanda, sınır çizgileri de 3 yılda bir değişkenlik göstermeye başladı.

"Zemini sağlamlaştırdık"

Başkan Hilmi Güler, heyelanların önüne geçmek için çalışma başlattıklarını belirterek, "Gölün boşaltılması için derin kanallar açıldı. Tam 3 bin 700 kamyon hafriyat çalışması yaptık. Zemindeki suyun kayaların arasından geçişini sağlamak ve zemini sağlamlaştırmak için ise 1800 kamyon taş dolgu çalışmasına imza attık. Burada heyelan tarih olacak" dedi.

 Haber merkezi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KUPADA DİŞLİ RAKİP!
KUPADA DİŞLİ RAKİP!
ÖNER ABİYE SON GÖREV
ÖNER ABİYE SON GÖREV