Advert

"HER ŞEY YÜKSELİYOR, FINDIK DÜŞÜYOR"

Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Saadet Partisi Ekonomik İşlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı ve Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, koca bir yıl boyunca büyük emekler verilen fındığın fiyatının doların da yükseldiği bu günlerde en az 30 lirayı bulması gerekirken daha da düştüğünü söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fındık hasadı başlamadan önce Toprak Mahsulleri Ofisi'nin levant kalite fındık alım fiyatını 22 lira olarak belirlendiğini hatırlatan Şensoy, bunun üzerine serbest piyasada fındık fiyatı 26 liraya kadar çıkmışken yeniden 22 liraya düştüğünü, her şey değer kazanırken sadece fındığın değer kaybettiğini dile getirdi.

"Sadece fındık fiyatı artmadı"

Döviz sürekli yükselirken fındık fiyatının gerilediğine dikkati çeken Şensoy, sözlerini şöyle sürdürdü; "Dolar, Avro ver altın fiyatları uçtu. 1 dolar 8.30 kuruş seviyelerine kadar çıktı. Ne hikmetse sadece fındık fiyatı artmadı. Bir de üzerine fiyatı düştü. Serbest piyasada 26 lirayı bulan fındık fiyatı bugünlerde 22.5 liraya kadar geriledi. Türk lirası değer kaybetmeye devam ediyor. Fındık fiyatı 30 lira olsa bile üreticilerimiz ekonomik açıdan yine de zorlanacak. Ama fiyatlar 22.5 seviyesindeyken üreticilerimizin durumu daha zor olacak."

"30'dan aşağısı kurtarmaz"

Piyasanın hala fındığa ihtiyacı olduğuna dikkati çeken Şensoy, sözlerini şöyle tamamladı; "Üreticilerimiz bu sezon fındığını hemen pazara indirmedi. Bu yüzden fiyat yükseldi. Ama fiyat yine de düşürüldü. Piyasada bir inatlaşma söz konusu. Fındığa ihtiyaçları var. Fındık fiyatı eninde sonunda 30 lirayı bulacaktır. Üreticilerimiz biraz daha sabrederse kazanan olacak."

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Fatsa galibiyete alıştı!
Fatsa galibiyete alıştı!
MERAL AKŞENER ORDU’YA GELDİ
MERAL AKŞENER ORDU’YA GELDİ