"HER GÜN KADINLAR ÖLDÜRÜLÜYOR"

Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

CHP Ordu İl Kadın Kolları Başkanı Nilgün Yılmaz, "Pandemiyle mücadele edilen 2020 yılı, kadınlar açısından çok daha zor bir yıl oldu. En az 297 kadın katledildi, 161 kadın da şüpheli şekilde öldü." dedi.

CHP  Genel Merkezi önderliğinde 81 ilde eş zamanlı olarak yapılan basın açıklamaları Ordu'da da CHP Ordu İl Kadın Kolları Başkanı Nilgün Yılmaz tarafından gerçekleştirildi.

"297 ölüm"

Hükümetin 2020 yılı cinsiyet eşitliği karnesini açıklayan Yılmaz; "Ocak ayında 27 kadın cinayeti ve 7 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti. Şubat'ta 22 kadın cinayeti ve 12 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti. Mart ayında 29 kadın cinayeti ve 9 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti. Nisan'da 20 kadın cinayeti ve 20 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti. Mayıs ayında 21 kadın cinayeti ve 18 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti. Haziran'da 27 kadın cinayeti ve 23 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti. Temmuz ayında 36 kadın cinayeti ve 11 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti. Ağustos'ta 27 kadın cinayeti işlendi ve 23 kadın şüpheli şekilde öldü. Eylül'de 16 kadın cinayeti ve 20 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti. Ekim ayında 21 kadın cinayeti ve 8 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti. Kasım ayında 29 kadın cinayeti ve 10 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti. Aralık da ise 15 kadın cinayeti ve 1 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti." dedi.

"Tercihimiz eşit ve özgür yaşam"

'Pandemiyle mücadele edilen 2020 yılı, kadınlar açısından çok daha zor bir yıl oldu. En az 297 kadın katledildi, 161 kadın da şüpheli şekilde öldü' diyen Yılmaz, sözlerine şöyle devam etti;

"Aldıkları göstermelik cezalarla adeta sırtları sıvazlanan katiller, can almaya devam etti. Kadınlar, en çok ateşli silahlarla, evlerinde ve sokak ortasında öldürüldü. Ölüm, kadınlara hep en yakınlarından geldi. Kadını her defasında eve hapseden, itaat etmeye zorlayan zihniyet, katillerini de üretti. Kadınların ve çocukların hayatlarını tek tipleştirmeye çalışan bu zihniyetle, ilk önce biz kadınlar hesaplaşacağız, çünkü asla ödün vermeyeceğimiz haklarımız var! Her gün yaşam çığlığını büyüten ve örgütlü gücüyle yeniden ayağa kalkan kadın mücadelesi var! Tercihimiz eşit, özgür, demokratik, adil bir yaşamdan yana. Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak; Türkiye’nin her bir köşesinde örgütleniyoruz. Hızla artan kadın üyelerimizle, her geçen gün sesimizi çoğaltıyoruz. Şiddet gören, yalnızlaştırılan kadın ve çocuklara Yaşam Hak destek hattımızla ulaşıyoruz. Onlara “Yalnız değilsin biz varız” diyoruz. Kadın dernekleriyle kenetlenerek, örgütlü mücadelemizi büyütüyoruz."

Ordu Hayat/Yılmaz Ülgü

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Samsunspor, Fatsa'ya acımadı
Samsunspor, Fatsa'ya acımadı
CEZAEVİNDEN SATILIK TAVUK
CEZAEVİNDEN SATILIK TAVUK