Advert

HER 10 BEBEKTEN BİRİ ERKEN DOĞUYOR!

HER 10 BEBEKTEN BİRİ ERKEN DOĞUYOR!
HER 10 BEBEKTEN BİRİ ERKEN DOĞUYOR! Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Ordu İl Sağlık Müdürü Dr.Mustafa Kasapoğlu, yenidoğan yoğun bakım üniteleri sayesinde artık 24 haftanın ve 750 gramın altında bir ağırlıkla doğan bebeklerin dahi yaşatılabildiğini söyledi.

Türk Neonatoloji Derneği’ne göre, Türkiye'de her 10 bebekten biri prematüre olarak, yani erken doğuyor. Bu da istatistiklere göre ülkemizde yılda 150 bine yakın erken doğum olarak karşımıza çıkıyor.

İl Sağlık Müdürü Dr.Mustafa Kasapoğlu da Dünya Prematüre Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, normal hamilelik süresinin 40 hafta olduğunu hatırlatarak, 37 haftadan daha erken bir sürede gerçekleşen her doğumun prematüre, bu şekilde doğan her bebeğin de prematüre bebek olduğunu söyledi. 

Risk altındalar

Prematüre doğumun çok çeşitli sebepleri olabileceğini belirten Dr. Mustafa Kasapoğlu, “Bunların arasında genetik yatkınlık, yaş, gebelik dönemindeki beslenme alışkanlıkları, kalp, böbrek hastalıkları, diyabet, hipertansiyon gibi kronik ve kalıtsal hastalıklar, fiziksel ve ruhsal travmalar, alkol, sigara ve ilaç kullanımı gibi birçok sebep sayılabilir. Örneğin 18 yaş altı ve 35 yaş üstü gebeliklerde veya ikiz, üçüz gibi çoğul gebeliklerde de prematüre doğum riski diğerlerine göre daha yüksek oranlarda gözlemlenebiliyor” dedi.

Artık yaşam şansları daha fazla

Son yıllardaki teknoloji ile doğum oranının da, prematüre doğan bebeklerin yaşama şansının da arttığını kaydeden Dr. Kasapoğlu, şunları söyledi:

“Örneğin günümüzde oldukça yaygınlaşan yenidoğan yoğun bakım üniteleri sayesinde artık 24 haftanın 750 gramın altında bir ağırlıkla doğan bebekler dahi yaşatılabiliyor. Halbuki 1990’lar öncesinde bu bebeklerin yaşayamayacağı varsayılırdı. Yenidoğan Yoğun Bakım ünitelerinde gebeliğin 24-25. haftasından itibaren doğan ve yoğun tıbbi bakıma ihtiyaç duyan her bebeğe hizmet veriyor.

Prematüreye gönül veren doktorların, hemşirelerin, emeği olan tüm yardımcı personelin ve prematüre doğan bebeklerini kuvözden çıkıp kucaklarına alabilecekleri güne kadar tarifsiz sabırla büyük çaba sarfeden başta anneler olmak üzere tüm aile bireylerinin bu önemli gününü tebrik ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi. Haber merkezi

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KAŞLARIN YOKSA, YÜZÜNDE YOK
KAŞLARIN YOKSA, YÜZÜNDE YOK
Hüseyin Baş:
Hüseyin Baş: "Abdülhamit ne ise Atatürk o değildir*