HASAT SONRASINA DİKKAT!

HASAT SONRASINA DİKKAT!
HASAT SONRASINA DİKKAT! Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, üreticilere fındık hasadından sonra da büyük görevler düştüğünü belirterek, toplanan fındıkların bahçede naylon çuvalda bekletilmeden harmana serilip, iyice kurutulması gerektiğini savundu.

Fındık hasadının sahil ve orta kesinde büyük oranda tamamlandığını aktaran Soydan, yüksek kesimlerde ise fındık hasadının tüm hızıyla devam ettiğini dile getirdi.

Fındığın Türkiye'nin önemli ihraç ürünlerinden bir tanesi olduğunu anlatan Soydan, üreticilerden böylesine önemli bir ürünün kurutulması ve depolanması konusunda dikkatli olmalarını istedi.

‘Hasat edilen fındıklar günlük olarak harmana getirilmeli’ diyen Başkan Soydan, “kesinlikle fındık, naylon çuvallar içinde ve sıkışık bir vaziyette bahçede bekletilmemeli. Çünkü; bunun sonucunda küflenme ve çürüme başlar.”

“Fındığı iyice kurutmalıyız”

Hasattan sonra da üreticilere önemli görevler düştüğünü aktaran Soydan; “Fındığımızı 1 yıl boyunca bir sürü emek vererek harmana getiriyoruz. Bahçede topladığımız fındığımızı naylon çuvallarda bekletmeden harmana dökelim. Mahsulümüzü serip havalanıp kurumasını sağlayalım. Fındığı patoza verdikten sonra içindeki taş, çürük fındık gibi yabancı maddeleri temizleyelim. Fındığın iyi kuruması çok önemli. Ürünümüzü ister Toprak Mahsulleri Ofisi, istersek serbest piyasaya verelim fındıkta belli bir nem oranının olmaması gerekiyor. Çünkü uzun süreli depolamada aflatoksin riski ve çürüklerin diğer fındıkları etkileme riski var. Eğer bu kurallara uyarsak hem fındığımızın değerini artırmış olacağız hem de ihracatımızı daha kaliteli fındıklarla yapmış olacağız.” dedi.

“Beton zemin tercih edin”

‘Fındık yağış altında bırakılmamalı ve harmana serilen ürün sürekli havalandırılmalı. Üreticilerimiz fındığını toprak zeminde değil, beton zeminde kurutmalı’ diyen Soydan, sözlerini şöyle tamamladı; “Kurutma ve depolamaya dikkat etmeliyiz. Beton zemin hem dalından toplanan çotanağı kurutmada hem de patoza verildikten sonraki aşamada tercih edilmelidir. Böylelikle ürün daha sağlıklı şartlarda kurutulmuş olur. Üreticilerimiz fındıklarını pazara indirdiklerinde bir sorun yaşamak istemiyorsa beton zemini tercih etmelidir. Üreticilerimiz mutlaka fındığın altına tente türü malzemeleri sermelidir. Böylelikle fındığın toprak ya da çimenle teması kesilmektedir. Çuvallama işlemi ya akşam ya da sabah serin saatlerde yapılmalı. Güneşli ve fındığın sıcak olduğu saatlerde yapılmamalıdır.”

Ordu Hayat/Adnan Alparslan (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SATILIK FINDIK BAHÇESİ
SATILIK FINDIK BAHÇESİ
Belediye memur alacak
Belediye memur alacak