Advert

HAMSİ FINDIĞI İKİYE KATLADI

HAMSİ FINDIĞI İKİYE KATLADI
HAMSİ FINDIĞI İKİYE KATLADI Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Ordu'da 1 kg. fındık 23-24 liradan işlem görürken, balıkçı tezgahlarında hamsinin kg. fiyatını 48 lira olarak gören vatandaşlar şaşkınlığını gizleyemedi. 2 kg. fındıkla 1 kg. hamsi alınamaması ise dikkatlerden kaçmadı. Fakirin yiyeceği olarak bilinen hamsi artık zenginin sofrasını süslüyor.

 

Havaların soğumasıyla birlikte tadını iyice alan hamsi, bu kez de fiyatıyla şaşırttı. Sezona 40 liradan başlayan hamsi fiyatları, geçtiğimiz hafta 15 liraya kadar düşmüştü. Ancak hafta sonu havaların yağmurlu ve rüzgarlı geçmesinden dolayı balıkçılar denize çıkamazken, 1 kg. hamsi fiyatı da 50 liraya dayandı.

Palamutla yüzü gülen balıkçılar hamsiyle şenlenmişti ki fırtınaya takıldılar. İki gün boyunca denizden hamsi çıkmadığı için birçok balıkçı da tezgahını açmadı.

Fındığın 23 TL, hamsinin ise birkaç günlüğüne de olsa 48 TL olduğunu söyleyen Gülyalı Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Birol Koçak, "Hamsi fiyatları biraz yükseldi. Havalar soğuyunca fiyatlar kesinlikle düşecektir. Vatandaşların ucuz balık yemesi için karın yağmasını bekliyoruz." dedi.

Yoğun yağmur ve fırtınadan ötürü balıkçıların denize açılamadığını aktaran Koçak, bu yüzden 2-3 gün boyunca hamsi avı gerçekleştirilemediğini söyledi.

"Fiyatlar yükseldi"

Hamsi olmayınca fiyatlarının da yükseldiğini aktaran Koçak; "Balıkçılarımız birkaç gün hava koşullarından dolayı denize açılamadı. Bundan dolayı tezgahlar boş kaldı. Haliyle fiyatlar da yükseldi. 15-20 liraya satılan hamsi, 40-50 liraya kadar yükseldi. Ama bu geçici bir yükselme. Hamsi bundan sonra bol çıkacaktır. Kar suyuyla birlikte hem hamsi artacak hem de fiyatı düşecek." dedi.

Kasım ayının içinde olduklarını ve hamsinin daha da lezzetli olacağını hatırlatan Koçak, bundan sonra hamsinin Karadeniz'de olacağını ve vatandaşların da bol bol hamsi yiyeceğini dile getirdi.

Hamsinin avı olmayınca fiyatı da 40 ile 50 lira arasında değişti. 40 liradan tezgahlardaki yerini alan mezgit de fiyat olarak hamsiyi aratmadı. İstavrit 35, barbun 35, somon 35, levrek ise 55 liradan satıldı.

Ordu Hayat/Adnan Alparslan (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MERAL AKŞENER ORDU’YA GELDİ
MERAL AKŞENER ORDU’YA GELDİ
YEMİN VE RUHSAT TÖRENİ
YEMİN VE RUHSAT TÖRENİ