HALK ELİNDE ISLAH PROJESİ YÜZLERİ GÜLDÜRDÜ

HALK ELİNDE ISLAH PROJESİ YÜZLERİ GÜLDÜRDÜ
HALK ELİNDE ISLAH PROJESİ YÜZLERİ GÜLDÜRDÜ Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, Karayaka koyun ırkının verim özelliklerinin arttırılması ve kaliteli damızlık materyal üretilmesi amacıyla uygulanan "Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Projesi" kapsamında Aybastı ilçesinde oluşturulan sürülerde incelemelerde bulundu.

İl Müdürü Yılmaz, proje ile birlikte başlangıçta %  4 olan ikiz doğum oranını % 22'ye çıktığını belirterek, bunların yanında % 30 canlı ağırlık artışı sağlandığını vurguladı.

"Verim artışı var"
"Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Projesi"nin güzel sonuçlar verdiğinin altını çizen Yılmaz; "Projelerin uygulandığı işletmelerimizde kayıtlar tutulmaktadır. Tutulan bu kayıtlara göre kuzular 3 aylık olunca tartımı yapılmaktadır. Projeden önce 3 aylık kuzuların ağırlığı 18 kilogram iken projenin uygulanmasıyla birlikte kuzuların ortalama ağırlığı 25 kilogram civarında gelmektedir. Bu da %30'ları bulan bir verim artışı anlamına gelmektedir. Yine sürülerimizde ikizlik oranı projeden önce % 4 civarındayken şu an % 22 seviyelerine çıkmıştır. Rakamlardan da anlaşılacağı üzere projemiz başarılı şekilde uygulanmış ve olumlu sonuçlar vermiştir" diye konuştu.

Haber merkezi

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AYDIN ÜSTÜNTAŞ ÖDÜLÜ İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI
AYDIN ÜSTÜNTAŞ ÖDÜLÜ İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI
TAHTA AÇILDI!
TAHTA AÇILDI!