"HAKLI DİRENİŞİ SELAMLIYORUZ"

Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Eğitim İş Ordu Şubesi Başkanı Neşet Sayman, "Boğaziçi Üniversitesi'ndeki haklı ve onurlu direnişin yanındayız. Gözaltına alınan öğrenciler serbest bırakılmalı, Melih Bulu'nun ataması da geri alınmalı." dedi.

'Cumhurbaşkanı Erdoğan Boğaziçi Üniversite'sine eski bir AKP milletvekili aday adayını 3 Ocak'ta rektör olarak atamış, bu liyakatsiz atamanın sonucunda kampüste direniş başlamıştır' diyen Sayman, sözlerine şöyle devam etti: "Bu atamayı haklı olarak kayyum ataması olarak değerlendiren Boğaziçi Üniversiteliler eyleme geçmiş, diğer üniversitelerden öğrenciler de bu haklı eylemi desteklemiştir. Rektörlüğün devir-teslim töreni sırasında onurlu akademisyenler yüzlerini öğrencilerine, sırtlarını rektöre dönerek direnişi taçlandırmıştır. Bu olaylar dizisi, öğrencilerin polis şiddetine maruz kalmasıyla, onlarca öğrencinin ev baskınlarıyla gözaltına alınmasıyla devam etmektedir. 2021'nin Türkiye'sinde köklü bir devlet üniversitesinin giriş kapısına vurulan kelepçe, Türkiye'de baskı altındaki akademinin ve saldırı altındaki ifade özgürlüğünün de sembolü haline gelmiş, tarihi bir gerçekliğin dışa vurumu olmuştur."

"Yanınızdayız"
Dünyanın ilk 100 üniversitesi arasında gösterilen Boğaziçi Üniversitesi'ne yapılan atamayı eleştiren Sayman, "Eğitim-İş olarak altını çiziyoruz: Üniversiteler özerk ve her türlü siyasi baskıdan muaf olması gereken bilim/düşünce kaleleridir. Eğitim-İş olarak; gözaltına alınan tüm öğrencilerin serbest bırakılması gerektiğini, Melih Bulu'nun atamasının geri alınmasının şart olduğunu bir kez daha vurguluyoruz. Boğaziçi Üniversitesi'nde yeni yıla bir umut gibi yükselen haklı direnişi selamlıyor, "Okul sıralarında olduğu gibi yine yanınızdayız" diyoruz." dedi.

Haber merkezi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşı sırası 75 yaş üstünde
Aşı sırası 75 yaş üstünde
Son dakika transferi!
Son dakika transferi!