"GÜLYALI LİMANI'NA KALICI ÇÖZÜM ŞART"

Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

ORÇEV Başkanı ve Gülyalı Su Ürünleri Kooperatifi eski Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, Gülyalı Balıkçı Barınağı ile ilgili; "Sorun, dolgu yapılmadan çözülmeli. Kum tutucu mendirek yapılsın ancak öncelikle aşağıdaki barınakların yukarı taşınması gerekiyor." dedi.

Çikolata Park ile limanın birleştirilmek istendiğini ancak buna karşı dava açtıklarını ve bilirkişi tarafından haklı görüldüklerini aktaran Gönül, "Çikolata Park ile barınak arasında 15 metre doldurulup karayolu yapılmak isteniyor. Çikolata Park alanı limanın içine taşınmak isteniyor. 15 metre doldurulup yol yapıldıktan sonra da barınağın 3'te 1'i dolgu olacak. Dolgu olduktan sonra da burası rekreasyon alanı olarak kullanılacak deniliyor. Sonrasında da yerel yönetime devrolacak diyor. Burada çelişki var. Barınak, balıkçıya ait ama yerel yönetime taşıyarak balıkçıdan çıkarmış oluyorsun. Limandaki projenin Çikolata Park ile ne alakası var? Barınağın 3'te 1'i doldurulunca kara tarafındaki barınaklar iskeleye çevriliyor. Proje gerçekleşirse, şimdiki barınak ve teknelerin olduğu yerde barınak olamayacak. 65 tane ufak tekne var. Bu tekneleri kalan yere üst üste koysak ancak sığar. Tekne başına 1.65 cm düşüyor. Teknelerin alanının geniş olması lazım." dedi.

"Dolguya karşıyız"

'Tutucu mendirek 190 metre yapılacak deniyor. Kum tutucu mendirek yapılsın ama kuzeye doğru devam etsin ki, aşağıdaki barınak yukarı taşınsın, bu çileden kurtulalım. Dolgu olmadan proje gerçekleşse bizim sözümüz yok' diyen Gönül, şöyle devam etti; "Dolgu yapılırsa barınakların yarısı gidecek. Ama proje bütün olduğu için bizde Çevre Derneği olarak dava açtık. Mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi. Daha sonra itiraz edildi İstinaf Mahkemesi de Danıştay'dan bozdu. Tekrar bilirkişi geldi. Zaten ödenek de onaylanmadı, imardan da geçmedi.

Dolgu da kumlanma yapar

Gülyalı Balıkçı Barınağı'nın ağzı 0.60 derece ile 40 santimetreye düşmüş. Karayolundaki kısmı mendireğe kadar doldurursanız, alan daralacağı için daha çabuk kumlama olacak. Denizin kıyıya doğru alanı daralacağı için kum mecburen yukarıda birikecek. Burası dolgu olmadan da yapılır. Barakalar çirkin gözüküyor. Gülyalı Belediyesi de yeni barınaklar yapacağız diye açıklamada bulundu. Yeni barakalar yapılırsa modernlik olacak. Ama arkadaşlar bu projeye de karşı çıkıyor."

"Barınaklar yukarı taşınmalı"

Limanın ağzının temizletilmesinin bir çözüm olmadığına değinen Gönül, sözlerin şöyle tamamladı; "Gülyalı Balıkçı Kooperatifi'ndeki arkadaşlar Büyükşehir Belediyesi'ne gidip limanın ağzındaki kumlanmayla ilgili durumu anlatmışlar. Ancak muhatapları Ulaştırma Bakanlığı Samsun 9. Bölge Müdürlüğüdür. Olay siyasi boyuta taşınmamalı. Amaç limandaki durumu rahatlatmak. Anlık yerine ileriye dönük işler yapılmalı. Ordu Giresun Havalimanı, kumu tutuyor. O yüzden 300 metre mendirek yerine limanın yukarı taşınması kalıcı çözüm olur. Geçici çözüm ise Ulaştırma Bakanlığı Samsun 9. Bölge Müdürlüğü'nden limanın ağzının temizlenmesini istemek olur. 7-8 yıl önce temizlettik ama yine kum birikti. Barınağın debisi sığ. O yüzden havaların bozuk olup, deniz arttığında balıkçılar teknelerini limanın ortasını bağlamak zorunda kalıyor. Kıyıya bağlasa tekne parçalanıyor."

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AYDIN ÜSTÜNTAŞ ÖDÜLÜ İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI
AYDIN ÜSTÜNTAŞ ÖDÜLÜ İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI
TAHTA AÇILDI!
TAHTA AÇILDI!