Advert

"GRİP AŞISI KORONAVİRÜSTEN KORUMAZ"

Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Özel Ordu Umut Hastanesi Acil Servis Hekimi Selçuk Yücesan, Mevsimsel grip aşısı ve zatürre aşısının koronavirüs ile ilgili bir koruyucu etkisi olmadığını belirterek, bu iki aşının sadece semptomların hafif geçmesine yarayabileceğini söyledi.

'Grip aşısı olunca koronavirüsten korunmuş olmuyoruz' diyen Yücesan, şunları söyledi; "Mevsimsel grip aşısı ve zatürre aşısı, risk  grubu için tavsiye edilen bir aşı. Bu aşıların koronavirüs ile ilgili bir koruyucu etkisi yok. Mevsimsel grip semptomlarının hafif, ya da bakteriyel zatürre (pnömoni) denilen koronavirüs harici pnömoninin ayırt edilmesi açısından sağlık çalışanlarına yararlı olması adına özellikle risk grubuna bu aşıların yapılması tavsiye ediliyor. Ama bu iki aşının, kesinlikle covid pandemisi ile ilgili ekstra bir koruyuculuğu olması söz konusu değil."

"Semptomların hafif geçmesi bir beklenti"

Grip aşısının covid 19'a karşı koruyuculuğu olmadığına dikkati çeken Yücesan; "Mevsimsel grip ve zatürre aşısını vurulanların semptomlarının hafif geçmesi bir beklentidir. Bu aşıların koruyuculuğu da yüzde 50 ile 70 arası civarındadır. Yüzde 100 koruyuculuğu olan aşılar değildir. Bu aşılar mevsimsel gribe faydası olabilir ama covid enfeksiyonundan koruyuculuğu yoktur. Sağlık Bakanlığı tarafından 65 yaş ve üzeri ile kronik hastalığı bulunanlara mevsimsel grip ve zatürre aşısını vurdurmaları tavsiye ediliyor. Bu kişiler için aşılar devlet tarafından ödeniyor. Endikasyonu vardır. Diğer yaş grupları içinse bu aşılar tercihe bağlıdır. Ücretini ödeyerek bu aşıları yaptırmaları mevzu bahistir." dedi.

"Öncelikli olan gruba yapılmalı"

Yücesan, sözlerini şöyle tamamladı; "Grip aşısı her sene yeniden imal edilen bir aşıdır. Bir önceki seneye göre üretilen aşılardır. Stokta hazır bekletilen aşılar değildir. Bu aşıların ithalatında belli bir süre geçeceğini değerlendirmek lazım. Zaten toplumun tamamına aşı yapmak gibi bir durum hem şartlara hem de maliyete uygun değil.  Onun için öncelikli olan gruplara aşı yaptırmak lazım. Sağlık Bakanlığı da buna göre planlama yapıyordur. Ayrıca ithal edilen aşıların kullanılmasını da öngörmek lazım. Bir dönem domuz gribi aşıları elimizde kalmıştı. O yüzden aşılar kullanılabilecek düzeyde alınacaktır."

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KUPADA DİŞLİ RAKİP!
KUPADA DİŞLİ RAKİP!
ÖNER ABİYE SON GÖREV
ÖNER ABİYE SON GÖREV