Advert

Gençler gitmek istiyor!

Gençler gitmek istiyor!
Gençler gitmek istiyor! Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Yapılan bir araştırmaya göre, gençlerin yüzde 76,2’si geçici, yüzde 64’ü kalıcı olarak eğitim veya iş amacıyla yurt dışına gitmek istiyor.

Yeditepe Üniversitesi ve MAK Danışmanlık iş birliğiyle 13 Temmuz-20 Ağustos günlerinde 18-29 yaş arasındaki gençlerle 71 ilde yapılan Türkiye Geneli Gençlik Araştırması’nın sonuçları yayımlandı.

Ordu’da da soruldu

Artvin, Gümüşhane, Kilis, Ardahan, Bayburt, Tunceli, Iğdır, Hakkâri, Bitlis ve Şırnak dışındaki 71 ilde 8 bin kişiyle görüşülerek yapılan araştırmanın sonuçları, gençlerin çok büyük bir çoğunluğunun ülkede kalmak istemediğini ve ifade özgürlüğünün “kesinlikle” olmadığını düşündüğünü ortaya koydu.

En büyük sorun işsizlik

“Siz bu ülkeyi yönetiyor olsanız öncelikle çözeceğiniz sorun ne olurdu?” sorusuna gençlerin yüzde 46,7’si “işsizlik ve istihdam sorunu” yanıtını verdi. Bu soruyu 18,1 yüzdeyle diğerleri izlerken, hayat pahalılığı yüzde 8,8, adalet yüzde 7,6 oranında yanıtlandı.

Yüzde 64’ü kalıcı gitmek istiyor

Araştırmada ortaya çıkan bir başka dikkat çekici nokta ise yurt dışına gitme isteğindeki yüksek oran. Eğitim veya iş amaçlı yurt dışına geçici gitmek isteyenlerin oranı 76,2 iken, kalıcı gitmek isteyenlerin yüzdesi ise 64 olarak belirlendi. “Türkiye’deki şartların aynısı olursa gitmem” diyenlerin yüzdesi ise yüzde 14’te kaldı.

Gitmek istenilen ülkelerde de en çok Avrupa ülkeleri, ABD ve Kanada tercih edildi. Haber merkezi

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"SAĞLIK MÜDÜRÜ NE İŞ YAPIYOR?"
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI