GAZETECİLER GÜNÜ 60 YAŞINDA...

GAZETECİLER GÜNÜ 60 YAŞINDA...
GAZETECİLER GÜNÜ 60 YAŞINDA... Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle AK Parti İl Başkanı Halit Tomakin, CHP İl Başkanı Atila Şahin ve MHP İl Başkanı Naci Şanlıtürk ile Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Alp, Ordu 19 Eylül Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret ettiler.

AK Parti İl Başkanı Halit Tomakin, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte yaptığı ziyarette, tüm gazetecilerin gününü kutlayıp, yerel basının önemine işaret ederek, “çalışma arkadaşlarımız olarak gördüğümüz sizleri önemsiyoruz. Sizler bizim ve yerel yönetimler ile aramızda köprü vazifesini görüyorsunuz.” diye konuştu.

CHP Ordu İl Başkanı Av. Atila Şahin de beraberinde Altınordu İlçe Başkanı Yelda Dalak ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte gerçekleştirdiği ziyarette 19 Eylül Gazeteciler Cemiyeti üyelerinin ve tüm basın mensuplarının gününü kutladı. İl Başkanı Av. Atila Şahin, basın özgürlüğünün önemine işaret ederek, Türkiye’nin bu konuda en alt sıralarda olduğuna vurgu yaptı.

MHP İl Başkanı Naci Şanlıtürk ile Altınordu İlçe Başkanı Tahir Altaş ve yönetim kurulu üyeleri de 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlamak için Ordu 19 Eylül Gazeteciler Cemiyeti’nde basın mensupları ile bir araya geldiler. İl Başkanı Naci Şanlıtürk de yerel basının önemine vurgu yaparak, “Demokrasinin ayrılmaz bir unsuru olan medya, sağlıklı bir kamuoyunun oluşmasında hayati bir işleve sahiptir. Halkın doğru bilgiye ulaşması noktasında medya mensupları da kritik bir fonksiyon icra etmektedir” diye konuştu.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Alp de beraberinde Basın Yayın Dairesi Başkanı Cihat Albayrak ve Başkan Basın danışmanı Metin Akyürek ile gerçekleştirdiği ziyarette tüm basın-yayın mensuplarının Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı. Coşkun Alp, “Kamuoyunun haber alma ihtiyacını karşılarken mesleki ilkelerin yanı sıra toplumsal sorumluluk idrakiyle, demokratik ve hukuki değerleri koruyan, kişilik haklarına saygıyı esas alan gazeteciler “hakikatin temsilcisi” olarak görev yapmaktadır” dedi.

10 Ocak tarihçesi

Türkiye'de, basın emekçilerinin sosyal ve ekonomik haklarını güvence altına alan 212 Sayılı Basın Yasası'nın 1961'de yürürlüğe girdiği gün olan 10 Ocak, "Çalışan Gazeteciler Günü" olarak kutlanıyor.

Ancak o dönemde bu yasanın geçmesi çok da kolay olmadı. Dönemin en etkin dokuz gazete sahibi, yasanın, "mesleki sakıncalar" doğuracağı gerekçesiyle ortak bir bildiri imzalayıp, gazetelerini üç gün boyunca kapattılar.

Gazete sahiplerinin bu kararına, o dönem aktif olarak gazetecilik yapanların yanıtı ise "Basın" adlı bir gazete çıkarıp, üç gün boyunca yayınlamak oldu. Basın tarihine "9 patron olayı" olarak geçen gelişme, önce "bayram", 1971 muhtırasından sonra da "gün" olarak kutlanan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nün doğuşuna kaynaklık etti. Haber merkezi

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AYDIN ÜSTÜNTAŞ ÖDÜLÜ İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI
AYDIN ÜSTÜNTAŞ ÖDÜLÜ İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI
TAHTA AÇILDI!
TAHTA AÇILDI!