FRANSIZ FINDIĞI 74 LİRA!

FRANSIZ FINDIĞI 74 LİRA!
FRANSIZ FINDIĞI 74 LİRA! Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Toprak Mahsulleri Ofisi, Ordulu üreticilerden fındığı 22 liradan alırken, serbest piyasada ise fındık fiyatı 22.5 lira seviyelerinde seyrediyor. Almanya'da marketlerde satılan Fransa fındığının kilosu ise tam 74 lira.

Biz daha 25'i göremedik

Dünyanın en kaliteli fındığı Ordu ve Giresun'da üretilmesine karşın 22 liraya alıcı bulurken, çikolatada bile zor kullanılan Fransız fındığı ise Türk fındığının tam 3.5 katına satılıyor.

Almanya'da yaşayan gazeteci Savaş Çelebi, Türk fındığının Avrupa'da altın değerinde olmasına karşın Türkiye'de değerini bulamadığını belirterek, 'Avrupa henüz Türk fındığına alternatif bulamadı' dedi.

"Avrupa, Türk fındığına muhtaç"

'Almanya’da marketlerde Fransa’da yetişen kalın kabuklu fındığın kg fiyatı 7 euro 90 sent ve yok satıyor' diyen Çelebi, şunları kaydetti; "Çikolatalarıyla adından söz ettiren Almanya (mecburen) bir çok fabrikasında sadece Ordu ve Giresun fındığı kullanıyor. Avrupa bizim fındığı, kg fiyatı kaç liradan alıyor bilemem. Ama bildiğim tek şey üreticinin çok iyi fiyata sattığını düşündüğü fındık Avrupa’da altın değerinde. Türk fındığına yıllardır alternatif arayan ancak bir türlü aynı lezzeti bulamayan Avrupa fındığımıza mecbur ve bunu kendileri de açıkça söylüyorlar. Üreticinin elindeki fındığı ucuza ala bilmek için 80 takla atan aracılar ve buna çanak tutanlar, bu kadar da fırıldak olmayın artık...Kendi üreticinizi eziyor, kendi ürününüzü Avrupalıya peşkeş çekiyorsunuz..."

Haber merkezi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AYDIN ÜSTÜNTAŞ ÖDÜLÜ İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI
AYDIN ÜSTÜNTAŞ ÖDÜLÜ İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI
TAHTA AÇILDI!
TAHTA AÇILDI!