Advert

FİSKOBİRLİK’İN GÖZÜ YÜKSEKLERDE!

FİSKOBİRLİK’İN GÖZÜ YÜKSEKLERDE!
FİSKOBİRLİK’İN GÖZÜ YÜKSEKLERDE! Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

 

Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, gerçek çiftçinin de, bahçesine sadece hasat sezonun da uğrayan üreticinin de aynı desteği almasından yakında.

Bloomberg HT’de İş Dünyası programında Hande Berktan’ın konuğu oldu. Gündeme dair önemli açıklamalarda bulunan Bayraktar, Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’nin tarımsal destek ile ilgili açıklamalarını değerlendirdi. Bayraktar “destekleme modellerinin yöntemi ile ilgili sıkıntılar var. Destek arazi miktarı üzerinden sağlanıyor. Arazisine bakan üretici de bakmayan üretici de aynı desteği alıyor. Bu değiştirilmeli, arazisine bakan üretici teşvik edilmelidir.’’ Dedi.

Tarım danışmanları bahçede

Başkan Bayraktar açıklamasının devamında Fiskobirlik tarafından gerçekleştirilen fındıkta verimliliği artırmaya yönelik çalışmalara da değinerek; ‘’Tarım Bakanlığı ile ortak yürüttüğümüz projeler kapsamında 60’ın üzerinde tarım danışmanımız var. Bu danışmanlar üreticilerimize daha doğru ve iyi hizmet verebilmek adına çalışmalarını sürdürüyor. İyi tarım projelerimiz var. Toprak Analiz laboratuvarımız üreticilerimizin hizmetinde. Üreticilerimizi bilinçli tarım yapmaları için yönlendirmeye çalışıyoruz. Eski usul atadan babadan kalma yöntemlerden vazgeçip, daha modern tarım yapmak için uğraşmalıyız.’’ dedi.

Tahminler tutmadı

Rekolte ile ilgili de açıklamalarda bulunan Başkan Bayraktar, şunları söyledi:

“Fındık hasat döneminin ardından baktığımızda, Tarım Bakanlığın açıkladığı rekolte miktarı, muhtemelen açıklanan miktarın biraz daha aşağısında olacak. Bu da fındığı, Türkiye’de ve Dünyada daha ön plana çıkaracaktır.”

Aktörler yabancı

Fındık fiyatları ile ilgili de bir açıklama yapan Bayraktar; ‘’Fındık fiyatları ile ilgili net bir beyanda bulunmak doğru bir yaklaşım değil,  piyasanın çok fazla aktörü var ve bu aktörlerin çoğu yurtdışı merkezli bu nedenle kesin bir şey söylemek doğru olmaz.’’ Dedi.

“Tekel kırılmalı!”

Türkiye’nin fiyat politikalarında daha aktif belirleyici olması için, Dünya pazarında işlenmiş ürün pazarlaması noktasında atılım ve destekleme yapılması gerektiğini belirten Fiskobirlik Başkanı Lütfi Bayraktar; şöyle devam etti:

“Fındık piyasası çok büyük bir pazar. Bu pazarda yerli firmalar fındığı işlenmemiş olarak satmayı tercih ediyorlar. Markalaşma noktasında çalışma yapan firmalar kısıtlı. Bu durum piyasada zamanla tekelleşmeye neden oldu. Bu tekelin kırılarak fındığı işleyerek katma değerli bir ürün haline getirmemiz gerekli.

100’ün üzerinde barkotlu ürün

Piyasada belirleyici olabilmek için öncelikle nihai mamul üretiminde öncü olmak gerekiyor. Biz Fiskobirlik olarak son 5-6 yıldır bu noktada çalışmalarımızı sürdürüyoruz. AR-GE merkezimizde ürün geliştirme çalışmalarını sürdürüyoruz. Türkiye’nin her yerinde 50 den fazla bayii merkezi oluşturduk. 100 den fazla barkotlu ürün üretimi gerçekleştiriyoruz. Türkiye pazarındaki kararlı yürüyüşümüzü, bu yıldan itibaren yoğun bir biçimde dünya piyasasında da sürdüreceğiz. Hedefimiz 3-4 yıl içerisinde Fiskobirlik markasıyla Dünya piyasasında da ses getirmek.” Haber merkezi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KUPADA DİŞLİ RAKİP!
KUPADA DİŞLİ RAKİP!
ÖNER ABİYE SON GÖREV
ÖNER ABİYE SON GÖREV