FINDIK OLMAYAN YERE KİVİ DİKİN!

FINDIK OLMAYAN YERE KİVİ DİKİN!
FINDIK OLMAYAN YERE KİVİ DİKİN! Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Son yıllarda kivi fiyatının artmasıyla birlikte Ordu'da kivi üretimi de artış gösterdi. TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, arazisi müsait olan üreticilere kivi dikmelerini tavsiye etti.

Soydan, Ordu'da arazisi uygun olan çiftçilere kivi üretimine başlamaları önerisinde bulunarak, "kiviye ihtiyaç her geçen yıl artıyor. Üreticilerimize, bunu görerek uygun arazilerinde kivi üretmelerini tavsiye ediyoruz." dedi.

"Kivi dikilecek alan iyi seçilmeli"

Kivinin, fındığın yanında üreticilere önemli bir gelir sağladığını aktaran Soydan, şunları söyledi; "Müsait arazilerde ve fındık olmayan su ve dere kenarlarında kivi yetiştiriciliği yapılabilir. Bu alanlar değerlendirilebilir. Bölgemiz için çok önemli bir ürün. Özellikle bölgemizde 200 rakıma kadar da kivi üretimi yapılabiliyor ancak alanların çok iyi seçilmesi lazım. Seçilen alanlarda kivi üretiminde şu anda gerçekten üreticilerimize önemli bir ek gelir olarak ekonomik kazanç sağlıyor. Üreticilerimiz, fındık olmayan yerlere kivi dikebilir. Fındığın yanında ek gelir elde etmiş olurlar."

"Fındıktan sonra en karlı ürün"

Ordu'da yaklaşık 8 bin ton kivi üretildiğini aktaran Soydan; "Kivi, fındıktan sonra gelen en karlı ürün. Çünkü üreticiler, kivide bir dönümden 3 ton kadar ürün toplayabiliyor. Ayrıca işçi maliyeti de daha düşük." Dedi.

Ordu kivisinin, Türk Patent ve Marka Kurumunca coğrafi işaretli olarak tescillendiğini de belirten Arslan Soydan, 90 gram üzeri kivilerin yaklaşık 6 liradan satıldığını hatırlatıp, arazisi müsait üreticilere 'kivi dikin' tavsiyesinde bulundu.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Haşereyle topyekün mücadele
Haşereyle topyekün mücadele
"SEYYANEN ZAM İSTİYORUZ"