Advert

"FINDIK İHRACATINDA HEDEF 5 MİLYAR DOLAR"

Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Başkanı Sebahattin Arslantürk, "Türkiye son 10 sezonda fındıktan yaklaşık 20 milyar dolar döviz sağladı. Bu yüzden daha çok üretirsek, daha çok kazanırız." dedi.

 

Türkiye’nin fındık dış satımını sürekli arttırdığına dikkati çeken Arslantürk, bundan 40 yıl önceki sezonda ihraç edilen fındığı 126 bin ton iç, kazanılanın ise yaklaşık 460 milyon dolar olduğunu söyledi.

"Dönüm başı verim 100 kilonun altında"

Arslantürk, şunları söyledi; “Türkiye bugün 738 bin hektarlık fındık alanına sahip bulunuyor. Bu alanlarda yapılan üretim ise olması gereken seviyede değil. Son yılların ortalaması ile 100 kilonun bile altında. Oysa sürdürülebilir bir üretim modeli ile birim alandan verimi 3 kat arttırabilirsek hem maliyeti düşürmüş, hem de dünyaya daha çok fındık satabilmiş olacağız. Bu da üreticiden tutunda, tüccara, sanayici ve ihracatçıya kadar herkese daha fazla kazandırmış olacaktır."

"Üretim ve kalite artırılmalı"

Arslantürk; Türk fındığının Dünyada değer bulması ve ihracatta hedeflenen 5 milyar Dolar seviyesine ulaşabilmesi için şunların gerektiğini söyledi; "Üretimde verim ve kaliteyi arttırmak için yaşlı bahçelerin rehabilite edilip, belli bir plan dahilinde yenilenmesi. Lisanslı depoların yaygınlaştırılması. Ürün ihtisas borsasının etkinleştirilmesi. Fındık üretiminden doğrudan geçim sağlayacak üretici kitlelerini oluşturmak için miras hukukunun yeniden düzenlenmesi. Üretimde en az 4 hektar sınırlaması olması. Arazi toplulaştırması, kiralama gibi üretim modellerinin teşvik edilmesi."

Haber merkezi 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"SAĞLIK MÜDÜRÜ NE İŞ YAPIYOR?"
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI