Advert

FINDIK İHRACATI DÜŞTÜKÇE DÜŞÜYOR!

FINDIK İHRACATI DÜŞTÜKÇE DÜŞÜYOR!
FINDIK İHRACATI DÜŞTÜKÇE DÜŞÜYOR! Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KİB) Yönetim Kurulu 2020/2021 sezonu ilk iki ayı fındık ihracatını değerlendirerek; "Ekim ayı ihracatımız, 2014’de yaşanan ve ürünün yarısının kaybolduğu ağır don olayı sonrası hariç, son 30 yılın en düşük düzeyinde gerçekleşmiştir." dedi.

 

İhracat sezonunun en hareketli olması gereken ilk iki ayında yaşanan düşük performansın endişe verici boyutlara ulaştığını aktaran Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, "01 Eylül 2020 ile 31 Ekim 2020 aralığında fındık ihracatımız, bir önceki yılın aynı aylarına göre, miktar bazında % 41,06, döviz girdisi bazında ise % 37,10 oranında ciddi düşüşler göstermektedir." açıklamasında bulunarak olayın ciddiyetini gözler önüne serdi.

"Diğer ülkelerde fındık rekoltesi arttı"

KİB Yönetim Kurulu, fındıkta yaşanan son gelişmeleri şu şekilde değerlendirdi;

"Türkiye'mizde orta büyüklükteki 2020 rekoltesinin aksine tüm rakip üretici ülkeler de rekor üretimler gerçekleşmiştir. Ülkemiz sektöründe yaşanmakta olan ve arz/talep dengesindeki nerede ise durma noktasındaki çok düşük arz düzeyi, bu rakip ülkeler tarafından fırsata dönüştürülmüş olup, hayal bile edemeyecekleri ihracat artışları seviyelerine ulaşmışlardır. Bu ilave elde ettikleri pay, kesinlikle Türk Fındığını global çaptaki pazarından eksilmiştir. İhracatımızdaki düşüş trendinin bölge istihdamına olumsuz etkileri kısa sürede hissedilmeye başlanmış, bir çok fındık kırma ve modern işleme tesisleri kısmen üretimi durdurmuş veya ancak düşük kapasite ile çalışabilmektedirler. Fındık dışında ve kısmen de olsa çeşitli kategorilerde fındığa alternatif olabilecek (başta ABD Bademi) diğer tüm sert kabuklu meyvelerdeki yüksek rekolteler ve düşük fiyat seviyelerinin piyasalara önümüzdeki aylarda daha da fazla etkisini görebiliriz. Öncelikle ilgili tüm kesimler açıkça bilmelidirler ki; ülkemizde yaşadığımız ihracat düşüşünün ne Cumhurbaşkanımızın taktir ederek TMO’ya regülasyon görevi verdiği ve herkes tarafından büyük bir memnuniyet ile karşılanan fiyat ile ve ne de fiyatların bu gün ulaştığı seviye ile hiçbir ilgisi yoktur. Asıl sorun; iç ve dış alıcıları harekete geçirecek ve tekrar Türkiye’ye yönlendirecek bir arz istikrarının piyasada oluşamamasından kaynaklanmaktadır. Manüplatif haber ve yönlendirmeler sonucunda yaşadığımız mevcut durum öncelikle üreticilerimizin değil, spekülatörlerin ve rakip ülkelerin amaçlarına hizmet etmektedir. Maalesef akıp geçmekte olan zaman, yıllardır ihtiyaçları olan fındığı Türkiye dışından sağlayabilme hayali kuranların lehine işlemektedir. Salgın şartları ile çikolata, şekerleme vb. ilgili sektörlerde yaşanmakta olan kriz ve talep düşüşlerinin buna imkan tanıyacağını unutmamalıyız."

Haber merkezi

 

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ALTINORDU BELEDİYESİ'NDEN ÖNEMLİ FARKINDALIK
ALTINORDU BELEDİYESİ'NDEN ÖNEMLİ FARKINDALIK
Yeni otogarın hatları belli oldu!
Yeni otogarın hatları belli oldu!