Advert

FINDIK FİYATINDA YÜKSELİŞ SÜRÜYOR!

FINDIK FİYATINDA YÜKSELİŞ SÜRÜYOR!
FINDIK FİYATINDA YÜKSELİŞ SÜRÜYOR! Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Ordu'da üreticilerin pazara beklenen fındığı indirmemesi üzerine fındık manavları da zorunlu olarak fiyatı artırmak zorunda kaldı. Sezon başında 21 liralara kadar gerileyen 50 randıman fındık 24 TL'ye kadar çıktı. Fiyatın daha da artması bekleniyor.

Rekoltenin geçen yılın çok altında olması ve üreticilerin düşük fiyata fındık satmak istememesi üzerine manavların depoları boş kaldı. Bunun üzerine fındık fiyatı 20 günlük sürede 3 lira değer kazandı.

"Artık fiyatı üretici belirleyecek"

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, Toprak Mahsulleri Ofisi fiyatının 22 lira olmasına rağmen 21 liralara kadar düşen fındık fiyatında hareketliliğin sürdüğünü belirterek; "Üreticilerimize yıllardır fındığını pazara erken indirmemesi çağrısında bulunuyoruz. Bu yıl da aynı çağrıyı yaptık. Üreticilerimiz fındığını hemen pazara indirmedi. Sezona serbest piyasada 21 liradan başlayan fındık fiyatı üreticinin sabrı sonrasında 24 liralara kadar çıktı. TMO’nun açıkladığı fiyat fındıkta tavan değil, taban fiyattır. O yüzden zaten fındık alımı serbest piyasada 22 liradan başlamalıydı. Ama burada üreticimizin sabrı etkili oldu. Şuan fındık 24 lira seviyelerini de geçti. Fındığı satmak zorunda olan vatandaşlarımız mahsulünü pazara indirdi. Üreticilerimizin sabırlı olması halinde fiyatların daha da artacağını düşünüyorum. Fındıkta kontrol artık üreticinin elinde. Üreticilerimiz serbest piyasanın fiyatını belirleyecek." dedi.

Üreticilerin fındık fiyatının artacağı umuduyla pazara fındık indirmediğini söyleyen Soydan, şu ana kadar bu konuda üreticilerin başarılı olduğunu, böyle devam ederse de kafalarında belirledikleri 25-30 lira arası fiyata ulaşacaklarını dile getirdi.

"Üreticinin sabrı etkili oldu"

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça ise fındık fiyatlarındaki artışın sürdüğünü aktararak; "Serbest piyasada fındık fiyatı her ne kadar sezona TMO'nun altında başlasa da şuan üzerine çıktı. Burada üreticilerimizin fındığını hemen pazara indirmemesi etkili oldu. Bu sayede fiyat arttı ve artmaya da devam edecektir. Üreticinin öncelikli beklentisi 25 TL. Ama bu fiyat üreticilerinin sabrını sürdürüp piyasaya fındık indirmemesi durumunda 30 liraya da yükselebilir. Üreticilerimiz bu şekilde devam ederse serbest piyasada fındık fiyatı beklenen seviyelere gelecektir. Fındık bu sezon üreticinin yüzünü güldürdü."

Öte yandan Ordu'da fındık tüccarları geçen yılın 3'te 1'i kadar fındığı ancak satın alabildiklerini belirtirken, üreticiler ise fındık fiyatının 30 liraya çıkması için ürünlerini pazara indirmemek için sabrını sürdürüyor.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KUPADA DİŞLİ RAKİP!
KUPADA DİŞLİ RAKİP!
ÖNER ABİYE SON GÖREV
ÖNER ABİYE SON GÖREV